Top menedżer do wzięcia

Menedżerowie są skłonni coraz bardziej świadomie zarządzać swoją karierą i nie żałują na to ani czasu, ani pieniędzy - twierdzi Agnieszka Jabłońska, managing director w BIGRAM.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Top menedżer do wzięcia

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

29 lip 2013 8:48


Top menedżerowie szukają pracy, przeglądając oferty dostępne na rynku, czy ograniczają się do ofert skierowanych bezpośrednio do nich?

Agnieszka Jabłońska, managing director w firmie BIGRAM*: - Im wyższe stanowisko, tym częściej menedżer zdaje się na oferty otrzymane z rynku, tj. zazwyczaj za pośrednictwem firmy executive search. Na tym poziomie zdecydowanie mniej jest rekrutacji, które firmy prowadzą na zewnętrznym rynku samodzielnie, wykorzystując do tego ogłoszenia lub jawnie komunikując rekrutację na swoich firmowych zakładkach poświęconych pracy.

Szczególną rolę w obsadzaniu wyższych stanowisk pełni networking, który działa w wielu kierunkach. Z jednej strony firma executive search dociera do liderów opinii i prosi o rekomendacje, z drugiej zaś bywa, że menedżer sygnalizuje zaufanym osobom chęć zmiany.

Top menedżerowie chętnie odpowiadają na składane im oferty?

- Oferty trafiają na różny grunt. Bardzo rzadko zdarza się, że kandydaci są kompletnie niezainteresowani rozmową na temat zmiany pracy, choć często mówią, że są zadowoleni ze współpracy z obecnym pracodawcą i nie myślą o zmianie firmy.

Ten pozorny paradoks wynika z czujności menedżera i jego chęci świadomego zarządzania karierą. Osoby nastawione na rozwój chętnie analizują alternatywne oferty pracy. Poważne wahania i rzeczywista gotowość do zmiany zaczynają się wtedy, kiedy nasza oferta jest impulsem do rozwoju osobistego dla top menedżera, a jednocześnie może oznaczać poprawę warunków finansowych  czy prestiżu na rynku pracy.

Perspektywy finansowe nie bywają kartą przetargową?

- Prawie nigdy w oderwaniu od całości oferty, na którą składają się  status i opinia pracodawcy, zakres obowiązków oraz możliwość kształtowania kariery w długiej perspektywie. Top menedżerowie zarabiają bardzo dobrze, dlatego dodatkowa poprawa warunków nie jest wystarczającym motywem zmiany i wynikającego z niej ryzyka. Oczywiście nowa oferta nie powinna być gorsza pod względem finansowym od obecnej, ale dla kadry kierowniczej najważniejsze jest to, by nowy pracodawca umożliwił budowanie osobistej wartości na rynku pracy.

Jeśli proponujemy przejście z firmy, która jest w trzeciej dziesiątce  rankingu najlepszych graczy danego segmentu, do takiej, która plasuje się na samym szczycie, kandydat zwykle przyjmuje ofertę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.