PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

JSW znów wypłaci barbórkę w ratach. Będzie nowy układ zbiorowy. Prezes chce móc zmieniać pensje z automatu

- Chciałbym, żeby przyszły układ zbiorowy zawierał w sobie pewne automatyzmy, które w zależności od sytuacji rynkowej, będą włączały pewne elementy, także jeśli chodzi o zarobki naszych pracowników - mówi PulsHR.pl Tomasz Gawlik, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

JSW znów wypłaci barbórkę w ratach. Będzie nowy układ zbiorowy. Prezes chce móc zmieniać pensje z automatu
Adobe Stock
REKLAMA

Jastrzębska Spółka Węglowa jest w stanie utrzymać 20 tys. pracowników, a obecnie jest ich ok. 23 tys. Wiemy, że w spółce trwa proces restrukturyzacji. Czy to zatrudnienie uda się ograniczyć do 20 tys.?

Tomasz Gawlik, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej: - Zgadza się. Nasz plan restrukturyzacji definiuje poziom zatrudnienia na koniec 2017 r. Zakładamy, że wyniesie ono wówczas ok. 20 tys. 600 pracowników.

Z czego będzie wynikała ta redukcja zatrudnienia?

- Będzie ona efektem odejść na urlopy górnicze w związku z przejściem kopalni „Krupiński” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - oczywiście trzeba mieć na uwadze, że trwają prace zespołu, który zajmuje się tą sprawą, a oprócz tego redukcja zatrudnienia będzie wynikała z naturalnych odejść na emeryturę naszych pracowników.

Przed JSW negocjacje nowego układu zbiorowego pracy. Na razie jednak trwa wyłonienie reprezentacji związków zawodowych do tego, aby prowadzić z nimi rozmowy.

- Tak. To jest związane z faktem, że na początku tego roku przystąpiliśmy do rokowań jeśli chodzi o kwestie układu zbiorowego. Pojawiły się pewne problemy wynikające z głosów pochodzących ze związku zawodowego Jedność. Tym samym zwróciliśmy się do sądu o stwierdzenie reprezentatywności związków zawodowych.

Jak wiele jest tych związków?

- Są cztery związki reprezentatywne.

Jaki będzie ten nowy układ zbiorowy pracy w JSW?

- Na razie musimy uporządkować kwestie reprezentatywności związków zawodowych, i jak tylko zostanie ta kwestia wyjaśniona to na pewno usiądziemy do stołu z reprezentatywnymi związkami zawodowymi i będziemy rozmawiać o nowym układzie zbiorowym.

W mojej ocenie jest to jeden z najistotniejszych elementów - trzeba w końcu usiąść ze stroną społeczną i uzgodnić nową treść układu zbiorowego. Mamy bardzo wiele elementów i trudny proces restrukturyzacji, dlatego układ zbiorowy wymaga uporządkowania. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: JSW znów wypłaci barbórkę w ratach. Będzie nowy układ zbiorowy. Prezes chce móc zmieniać pensje z automatu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • ALOJZ 2016-11-28 16:12:07

  Biks w khw za miesiąc pracy w przodku z trzema świętami dostałem 2900 zł więc kur... nie narzekaj bo i tak macie najlepsze zarobki w JSW

 • Ryba 2016-11-25 08:09:36

  Ja bym zastrajkowal

 • jas-mos 2016-11-11 09:13:06

  To już związki zawodowe dawno nas sprzedały takie są fakty panowie , będziecie zarabiać po 4 000 zł brutto za cały miesiąc

 • misiek 2016-11-09 16:47:15

  dokladnie wszystko za biorka a nam beda tylko sciepki dawac ta ze sie niczego nie doliczymy bo zawsze bedziemy na minusie tak sie ciula ludzi

 • biks 2016-11-09 12:30:16

  Do trexor. Co ty za glupoty piszesz?! Chyba ,ze to ty jestes z dzialu sprzedaży! Jak przerost zatrudnienia to problem to po co SiG,firmy obce,ja 10lat stażu w jsw-po ch.j nas zatrudniaja jak jest Nas za dużo? Weź sie buraku do roboty a nie głupoty wypisujesz o przeroscie zatrudnienia. Typowy krawat

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA