PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Szykuje się poważne tąpnięcie na rynku pracy w Polsce

- Już teraz 12 proc. firm myśli o tym, żeby zatrudnienie redukować. To zapowiedź ochłodzenia na rynku pracy - ostrzega w naszej debacie Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. I dodaje: - Spowolnienie gospodarcze nadciąga w większości krajów rozwiniętych.

Szykuje się poważne tąpnięcie na rynku pracy w Polsce
12 proc. polskich firm myśli o redukcji zatrudnienia (foto.Pixabay)
REKLAMA
 • Zdaniem ekspertów spowolnienie na rynku pracy najmocniej dotknie pracowników przemysłu i pracowników o niższych kwalifikacjach.
 • - Gdyby np. wojna na Ukrainie szybko się skończyła, to by oznaczało, że jakaś duża część naszych gości wróci na Ukrainę, a polskie firmy będą rekrutowały - podkreśla dr Marcin Wojewódka z Pracodawców RP.
 • W Polsce mamy rekordowo niskie poziomy bezrobocia, wyjątkowo wysokie aktywności zawodowe i poziomy zatrudnienia.
 • Zobacz naszą najnowszą "Moc opinii", w której rozmawiamy o aktualnej sytuacji na rynku pracy. 

W Polsce pierwsze objawy spowolnienia już są widoczne. Widać je wyraźnie po stronie bieżącej sprzedaży, słabnącego popytu krajowego i zewnętrznego, a więc w przypadku polskich eksporterów. Stygnące nastroje wśród polskich przedsiębiorców widać także w danych zebranych przez Polski Instytut Ekonomiczny.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Polska branża automotive zrobiła skok w przyszłość. Trudniej przez to o pracowników

- W planach zatrudnienia polskich przedsiębiorstw pierwszy raz od początku 2021 roku widzimy, że przeważają plany związane z redukcją zatrudnienia. Tylko 10 proc. firm myśli o tym, żeby zwiększać poziom zatrudnienia, 12 proc. firm myśli o tym, żeby to zatrudnienie redukować. To zapowiedź ochłodzenia na rynku pracy - mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

To ochłodzenie na rynku pracy nadchodzi w sytuacji, kiedy mamy rekordowo niskie poziomy bezrobocia, wyjątkowo wysokie aktywności zawodowe i poziomy zatrudnienia - zarówno w Polsce, jak i w UE - a także w sytuacji, kiedy już blisko 400 tysięcy uchodźców z Ukrainy weszło na polski rynek pracy.

Trudne do przewidzenia konsekwencje na rynku pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Szykuje się poważne tąpnięcie na rynku pracy w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Viper 2022-08-21 01:01:02

  Niemożliwe. Mamy w Polsce milion migrantów zarobkowych i dwa miliony uchodźców, którzy też stopniowo podejmują pracę. Mamy też kryzys demograficzny wśród Polaków. Nawet słabsza koniunktura nie zmieni faktu, że brakować będzie pracowników do zapełnienia tych etatów, które są zawsze, podczas hossy i bessy.

 • Stanisław 2022-08-20 16:51:18

  Eksperci od robienia ankiet. PMI wskazuje na kryzys w przemyśle a realna produkcja rośnie Badania oparte o ankiety są mało warte.

 • Piterotekiero 2022-08-19 16:15:46

  Wy tzw eksperci zastanówcie się co mówicie. Najpierw ci sami eksperci twierdzą że Polska powinna ściągać setki tysięcy pracowników z innych krajów bo niedosyt pracowników spowoduje tąpnięcie w przemyśle i spadek PKB. A teraz straszą zwolnieniami i nadpodażą pracowników. Otóż się Państwo mylicie zapominacie że w Polsce z roku na rok będzie coraz mniej ludzi w wieku produkcyjnym więc w kolejnych latach i tak będą musieli pracodawcy zachęcać ludzi do podejmowania pracy u nich i konkurencyjnych miejsc pracy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA