Skorupińska: Profil czeskiego menedżera jest bardzo zbliżony do profilu polskiego lidera

- Polska i Czechy są bardzo podobne jeśli chodzi o strukturę zatrudnienia, świadczenia, poziomy wynagrodzeń, a także rynki wynagrodzeń. Również prawo pracy, schemat działania i struktura związków zawodowych są prawie identyczne - mówi Kamila Skorupińska, dyrektor pionu zarządzania ludźmi i organizacją oraz członek zarządu w firmie Cemex.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Skorupińska: Profil czeskiego menedżera jest bardzo zbliżony do profilu polskiego lidera

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

24 mar 2014 6:00


Cemex Polska został laureatem konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi w 2013 r. Wyróżnienie zostało przyznane za nowoczesne programy edukacyjne. Jakie?

Kamila Skorupińska, dyrektor pionu zarządzania ludźmi i organizacją oraz członek zarządu w firmie Cemex: To, co jury wzięło pod uwagę to nasze podejście do edukacji i rozwoju pracowników. Nasze programy charakteryzują się wykorzystywaniem zróżnicowanych metodologii uczenia. Z reguły jest to e-learning powiązany z warsztatami, a także z pracą projektową.

Większość szkoleń rozpoczyna się e-learningiem, za pomocą którego pracownicy zdobywają wiedzę teoretyczną w dogodnym dla siebie czasie. Ten pierwszy krok powoduje, że wiedza uczestników szkolenia wyrównuje się, a na warsztaty pracownicy przychodzą przygotowani. Wtedy też spotkanie warsztatowe jest bardziej efektywne. Wszystkie programy e-learningowe kończą się testem, co pozwala nam na sprawdzenie poziomu wiedzy personelu.

W ramach warsztatów odbywa się interakcja z trenerami na zasadzie ćwiczeń, praktyki, dyskusji czy też rozwiązywania problemów. Bardzo ważne dla nas jest, aby materia szkoleniowa była przedmiotem projektów i zadań, które pracownik musi wykonać w ramach programu szkoleniowego. Pozwala to na późniejsze wykorzystanie przez pracownika wiedzy w swoim miejscu pracy - szkolenie przynosi zamierzone efekty. Tylko wtedy gdy pracownik potrafi wykorzystać zdobyte informacje w praktyce możemy powiedzieć, że naprawdę się rozwija.

Proszę podać przykład.

- Mamy szkolenie „Legacy" z przywództwa dla przełożonych, uwzględniające w szczególności aspekt bezpieczeństwa. Składa się ono z e-learningu, warsztatu oraz oceny 360, dzięki której menedżer otrzymuje informację zwrotną, pomocną w wyznaczeniu obszarów, nad którymi musi popracować.

Cemex Polska jako pierwsza firma budowlana podpisała Kartę różnorodności. Jest to dość duże wyzwanie.

- Myślę, że nie mamy ciężej niż inne firmy. W kwestii różnorodności płci - zdecydowanie branża przemysłowa czy budowlana z natury rzeczy jest domeną mężczyzn. Z przyczyn fizycznych kobiety rzadko decydują się, aby aplikować np. na stanowiska operatorskie czy robotnicze. Radzimy sobie jednak dobrze, jeśli chodzi o obsadzanie miejsc kierowniczych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.