×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rektor Uniwersytetu Śląskiego o Ustawie 2.0: Dała nam impuls do zmian

- Niezależnie od tego, czy ustawa wchodziłaby w życie, czy nie, w naszej strategii było dokonanie oceny i diagnozy naszej uczelni - mówi PulsHR.pl prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego o Ustawie 2.0: Dała nam impuls do zmian
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Andrzej Kowalczyk podkreśla, że Ustawa 2.0 da naukowcom więcej swobody w działaniu i dydaktycznym, i naukowym, bo nie przypisuje ich do katedr lub instytutów.
  • Rektor liczy, że zmiana prawa zwiększy pośrednio mobilność polskich profesorów.
  • Broni także decyzji UŚ o powołaniu jednej, ogólnej szkoły doktorskiej przy uczelni. - Nie chodzi o to, by dzielić i profilować wewnątrz uczelni szkoły doktorskie. One powinny być środowiskowe - mówi prof. Kowalczyk. Przytacza przykłady współpracy z innymi śląskimi uczelniami jako dowód dobrego działania takiego modelu.

Rok akademicki 2019/2020 to drugi, główny rok wprowadzania w życie Ustawy 2.0. Jak pan ocenia ją na podstawie jej konsultacji, procedowania a teraz wprowadzania?

Prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego (UŚ): - Dla UŚ to był impuls do zmian i przemyślenia struktury, funkcjonalności. Minęło 50 lat działania UŚ (rok akademicki 2019/2020 jest 52. rokiem nauczania na śląskiej uczelni - przyp. red.) pod starymi przepisami. Niezależnie od tego, czy ustawa wchodziłaby w życie, czy nie, w naszej strategii było dokonanie oceny i diagnozy naszej uczelni. Musieliśmy odpowiedzieć na pytanie jak powinniśmy się wzmacniać.

Czytaj też: Pytamy rektorów o opinie i oceny Ustawy 2.0

Myślę, że wykorzystaliśmy ten impuls. Ustawa 2.0 daje uczelni dużą autonomię. Możemy stanowić sami o rozwiązaniach, począwszy od struktury uczelni, powoływania osób na konkretne stanowiska, a skończywszy na możliwościach dla pracowników naukowych. Przypomnę, że nie ma już obowiązku, by pracownik naukowy przynależał do konkretnych jednostek typu katedra czy zakład. Na UŚ zastąpią je grupy badawcze.

Rektor UŚ prof. Andrzej Kowalczyk w czasie konferencji prasowej 1 października przed inauguracją 52. roku nauczania na UŚ. Wraz z nim prorektorzy (fot. PTWP)
Rektor UŚ prof. Andrzej Kowalczyk w czasie konferencji prasowej 1 października przed inauguracją 52. roku nauczania na UŚ. Wraz z nim prorektorzy (fot. PTWP)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rektor Uniwersytetu Śląskiego o Ustawie 2.0: Dała nam impuls do zmian

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Absolwentka 2019-10-03 18:10:40

    Rektor, który olewa niewygodne dla uczelni sprawy, zwalnia dobrych i lubianych wykładowców, a zostawia tych, którzy od lat opowiadają na zajęciach antynaukowe bzdury. UŚ się stacza.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA