PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Regulski: Niełatwo znaleźć równowagę między niską pensją, a znalezieniem rzetelnego pracownika

- Aby pracownik mógł więcej zarabiać, ceny muszą pójść w górę. Nie widzę innej drogi. Dobry przykład powinny dać instytucje państwowe, likwidując w zamówieniach publicznych kryterium najniższej ceny i premiując oferty firm zatrudniających pracowników w formule umowy o pracę - mówi Piotr Regulski, wiceprezes Impel Cleaning.

Regulski: Niełatwo znaleźć równowagę między niską pensją, a znalezieniem rzetelnego pracownika
REKLAMA
Jak pan ocenia sytuację na polskim rynku, jeśli chodzi o outsourcing usług czystościowych?

Piotr Regulski, wiceprezes Impel Cleaning: - Polski rynek outsourcingu usług czystościowych to na pewno rynek dojrzały, charakteryzujący się dużą konkurencyjnością. W Polsce istnieje bardzo dużo firm, które zajmują się świadczeniem usług związanymi z utrzymaniem czystości.

Inną cechą polskiego rynku jest nastawienie na niską cenę. Zamawiający, wybierając usługodawcę, najczęściej kierują się parametrem cenowym - niezależnie od tego, czy jest to firma prywatna, czy też instytucja rządowa lub samorządowa. Niestety takie podejście jest obecne w Polsce od wielu lat i się nie zmienia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z drugiej strony rynek coraz bardziej stawia na innowacyjność w zakresie technologii. Gdy sięgnę pamięcią wstecz i przypomnę sobie, jak wyglądało sprzątanie siedem lat temu, to muszę powiedzieć, że dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Obecnie firmy stosują nowoczesne technologie i mają do dyspozycji bardziej ergonomiczny sprzęt. Wpłynęło to niewątpliwie na zwiększenie wydajności, co jest też efektem rozwoju umiejętności zarządzania organizacją pracy. Poprawiła się również zdolność radzenia sobie z problemami, które wynikają ze specyfiki pracy u klienta. Mimo tych pozytywnych zmian myślę, że polski rynek ma jeszcze wiele wyzwań przed sobą.

Proszę podać przykłady wyzwań, o których pan mówi?

- Jeśli pojawią się zmiany dotyczące ustawodawstwa, skutkujące zwiększeniem kosztu pracy, to - moim zdaniem - czeka nas dużo zawirowań i reorganizacja rynku związanego z usługami czystościowymi.

Uważam także, że gdy symptomy ożywienia gospodarczego się potwierdzą i będziemy mogli zaobserwować większy wzrost gospodarczy, to wejdziemy w fazę znamienną dla zwyżek koniunktury - rynek pracownika. Dzisiaj mamy jeszcze wynikający z kryzysu w 2008 r. rynek pracodawcy, ale wkrótce może się to zmienić. Będzie to spore wyzwanie dla branży czystościowej, ponieważ zatrudnieni mogą odejść do innych sektorów, które będą bardziej atrakcyjne i lepiej płatne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Regulski: Niełatwo znaleźć równowagę między niską pensją, a znalezieniem rzetelnego pracownika

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • SZOCH 2015-01-27 13:35:54

    Co ty gościu bredzisz pracujesz tam jeszcze bo prezesowi cyferki ładne przedkładasz co wiesz o ochronie ? przepracuj chociaż jeden dyżur na stawce za którą po wygranym przetargu płacicie ludziom.Pensja na czas , to was wyróżnia? A co z tymi którzy wam zaufali po pewnym okresie stawiacie ich pod ścianą i pracuj za mniej albo do widzenia. Już jesteście pod lupą UOKiK, NIK i CBA. Dorobicie się niedługo lepszego artykułu.

  • SaszaBielecki 2014-05-23 11:30:54

    najtaniej można kupić szajs

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA