Rafał Mróz: Żeby pracować w Amazonie trzeba stronić od alkoholu

– Jeżeli ktoś sprawia wrażenie, że jest na drugim biegu, wtedy jest badany alkomatem. Rekordzista w swój drugi dzień pracy miał we krwi trzy promile – mówi Rafał Mróz, project manager w Adecco.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rafał Mróz: Żeby pracować w Amazonie trzeba stronić od alkoholu

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

27 paź 2014 6:30


Dlaczego nazywacie rekrutację do Amazona rekrutacją wszech czasów?

Rafał Mróz, project manager Adecco: Ponieważ jest to największy projekt rekrutacyjny w Polsce, jaki kiedykolwiek był prowadzony. Celem jest rekrutacja nawet 12 tys. osób w niecałe pół roku. Poza tym rekrutacja w całości odbywa się online, co też jest rzeczą niespotykaną. Oprócz tego, pierwszy raz w historii Amazona, od razu po otwarciu magazynu firma weszła w pik produkcyjny i zaczęła rekrutować pracowników.

Trzeba jeszcze dodać, że trzy magazyny w Polsce – dwa we Wrocławiu i jeden w Poznaniu – są jednymi z największych, jakie ma Amazon. Tylko w Stanach Zjednoczonych są podobnych rozmiarów. Jesteśmy też pierwszym krajem, w którym koncern w ciągu jednego roku otworzył aż tyle swoich placówek. Myślę, że wszystkie te rzeczy składają się na wyjątkowość całego procesu.

Jak zatem wygląda rekrutowanie pracowników przez internet?

- Wspólnie z Amazonem opracowaliśmy specjalną aplikację. Kandydat musi wejść na stronę i wypełnić formularz, w którym zawiera swoje podstawowe dane osobowe – podobne do tych umieszczanych w CV – doświadczenie, wykształcenie itd. Oprócz tego przechodzi assessment center. Czeka na niego test składający się z 60 pytań behawioralnych.

Może pan przytoczyć przykłady pytań?

– Zdradzić konkretów nie mogę. Część testu wygląda tak, że z czterech zdań wybieramy jedno najbardziej i jedno najmniej prawdopodobne. Wiem, że te pytania nie zawsze są dla kandydatów łatwe.

Taka rekrutacja online – w zależności, jak ktoś odnajduje się w środowisku komputerowym, zajmuje od 25 do 45 minut. Później program sam ocenia kandydatów. Ci, którzy uzyskali lepszy wynik, są zapraszani na spotkanie organizacyjne, na którym są już traktowani jak pracownicy firmy – są wysyłani na badania, otrzymują niezbędne informacje organizacyjne.

Do tych, którzy w teście wypadli trochę gorzej, jeszcze dzwonimy i na podstawie krótkiej rozmowy telefonicznej podejmujemy decyzję o zatrudnieniu.

Ile osób już pracuje w Amazonie?

- Nie wiemy, ile dokładnie osób już pracuje w koncernie w Polsce. Wiemy, że Amazon zatrudnił już 2 tys. osób na stanowiska produkcyjne. Adecco zrekrutowało kolejne 2 tys. pracowników tymczasowych – głównie team leaderów i pracowników magazynowych. Jesteśmy na półmetku. Do końca roku zatrudnimy jeszcze ok. 1,5-2 tys. osób we Wrocławiu i Poznaniu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.