- Autor: Jolanta Miśków
- •4 lis 2015 12:19
– Prawdziwi przywódcy mają zdolność do podejmowania decyzji, które są później akceptowane i szanowane przez innych – mówi prof. Mike Thompson.

Wydaje się, że w Polsce wciąż wielu szefów firm myli przywództwo z dyktatem. Czym zatem jest prawdziwe, odpowiedzialne przywództwo w biznesie?
Prof. Mike Thompson, China Europe International Business School (CEIBS): – Istnieją rzesze różnego rodzaju przywódców i szefów. Prowadząc badania wśród 181 starszych przywódców w 21 krajach świata, odkryłem, że w ich opinii podejmowanie mądrych decyzji jest jednym z ważniejszych elementów odpowiedzialnego przywództwa. Było dla nich jasne, że przywództwo łączy w sobie kilka rzeczy: ocenę racjonalnych możliwości, tego, co podpowiada im intuicja i wrażliwości wobec innych.
W mojej opinii prawdziwi przywódcy mają zdolność do podejmowania decyzji, które są później akceptowane i szanowane przez innych. I mądrość, i pokora są tutaj niezbędne. Są pewną jakością, która kształtuje działania w taki sposób, że mogą one doprowadzić do dobrej oceny, podejmowania dobrych decyzji i w efekcie dobrych wyników. Mądrzy przywódcy mają prawdziwy obraz siebie i są w stanie zarządzać swoimi emocjami, nie wymagając od otaczających ich ludzi ciągłego łechtania ich ego.
Może pan podać przykłady prawdziwych przywódców współczesnego świata? Wzory godne naśladowania?
– Wydaje mi się, że Paul Polman, szef koncernu Unilever, i Dominic Barton, stojący na czele firmy McKinsey, są świetnymi przykładami mądrych i odpowiedzialnych przywódców. To są szefowie, którzy mają wizję i odwagę prowadzenia firmy z długoterminową strategią, która uwzględnia dobro ogólne.
Również Radhika Muthukumaran, liderka różnorodności i integracji regionu IMA (Indie, Bliski Wschód i Afryka) w firmie ABB, która w latach 2011-2014 prowadziła zakończony olbrzymim sukcesem projekt z zakresu rozwoju różnorodności i integracji ABB India. Przyniósł on niezwykłą zmianę dla kobiet inżynierek w indyjskim ABB.
A w Polsce mamy taki wzór do naśladowania?
– Jest nim chociażby Piotr Grabowicz, prezes działającej w branży budowlanej firmy MCKB, która specjalizuje się w budowie zaawansowanych technologicznie obiektów przemysłowych, centrów logistycznych czy handlowych. To szef, który wprowadził do firmy przywództwo determinujące etyczny i zrównoważony rozwój biznesu. A to nie jest łatwe.


KOMENTARZE (0)