×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Prezydent i "Solidarność" ścigają się, by zrobić coś odwrotnego niż cała Europa

W Krajowym Planie Odbudowy rząd postawił trafną diagnozę i trochę bił się w pierś, pisząc, że w Polsce wiek emerytalny jest krótki w porównaniu do innych krajów i że to powoduje niedobory na rynku pracy. Oczywiście zaznaczył w tym dokumencie, że jest niska akceptacja dla jego podwyższenia. Z kolei w Polskim Ładzie rząd chwali się skróceniem tego wieku. To pokazuje, jak różne są te dokumenty – analizuje dla PulsHR.pl dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Prezydent i "Solidarność" ścigają się, by zrobić coś odwrotnego niż cała Europa
Dane pokazują, że większość ubezpieczonych idzie na emeryturę zaraz po osiągnięci ustawowego wieku - mówi Sławomir Dudek (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • To nie kryzys wywołany COVID-19 jest najgroźniejszy dla polskiej gospodarki, tylko kryzys demograficzny. Liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce w ciągu kilkudziesięciu lat zmniejszy się o ok. 8 milionów.
 • 12 tys. złotych na każde nowo urodzone dziecko czy emerytury stażowe tylko pogłębiają skalę problemu na rynku pracy.
 • Sytuację utrudnia też wyścig prezydenta Andrzeja Dudy i NSZZ Solidarność w pracach nad emeryturami stażowymi. - To jest dalsze skrócenie wieku emerytalnego. Cała Europa robi odwrotnie - mówi Sławomir Dudek.

– W Nowym Ładzie nie widzę rozwiązań, które by sobie poradziły z tym negatywnym trendem. My potrzebujemy tak naprawdę porządnej, kompleksowej polityki migracyjnej. Powinniśmy ją zwiększyć i zachęcić migrantów, którzy już do nas napłynęli, żeby zakładali u nas rodziny i zostali na dłużej – postuluje główny ekonomista FOR.

Podkreśla też, że zatrudnienie w Polsce spadło w szczytowym momencie pandemii o ponad 200 tysięcy osób. Natomiast kryzys demograficzny będzie powodował, że ubędzie nam 8 milionów osób w wieku produkcyjnym w kolejnych latach.

– Problemem Polski jest niska aktywność osób w wieku okołoemerytalnym. Tej aktywności nie da się zwiększyć zachętami. One będą nieefektywne. Rząd proponuje zwolnienie z podatku PIT osób, które będą pracowały po osiągnięciu wieku emerytalnego, tyle że to nie spowoduje wzrostu aktywności. Zapłacimy tym osobom, które i tak pracowałyby dłużej – dodaje.

Sytuację utrudnia też wyścig prezydenta Andrzeja Dudy i NSZZ Solidarność w pracach nad emeryturami stażowymi.

Projekt związkowców ma trafić do sejmu już w połowie czerwca.

–  Wprowadzenie stażowego zdefiniowanego przez NSZZ Solidarność z wliczaniem czasu nieskładkowego spowoduje, że np. kobiety będą mogły iść na emeryturę już w wieku 53 lat, a mężczyźni 58 lat. To jest dalsze skrócenie wieku emerytalnego. Cała Europa robi odwrotnie – wydłuża wiek emerytalny – tłumaczy Dudek i wylicza, że rok dłuższej aktywności zawodowej to wzrost emerytury o 8 procent. Dwa lata to już kilkanaście procent. Pracując pięć lat dłużej, można wypracować o kilkadziesiąt procent wyższą emeryturę. 

– Mimo tej wiedzy ten bodziec nie działa – dodaje ekspert FOR.

Rodźcie dzieci

Nowy Ład to kolejne programy społeczne PiS.

Rodziny z dziećmi będą mogły skorzystać z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Rządowe finansowe wsparcie zostanie przyznane na drugie i kolejne dziecko w wysokości 12 tys. zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Prezydent i "Solidarność" ścigają się, by zrobić coś odwrotnego niż cała Europa
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Złote dziecko PiS , prawa ręka Beaty Mazurek-PONIŻEJ CYTAT Z PISMA 2021-09-14 14:16:53

  sprawa ma drugie dno, patologiczny system obracaniem w większości gruntami bez sieci sanitarno-kanalizacyjnej zmusił samorządy do pozyskania funduszy Unijnych na ekologiczne tylko z nazwy oczyszczalnie ścieków które w latach 2016-2018 gdy oddziaływało wapno sypane przed osadzeniem zbiorników w expressowym tempie bez wątpienia przyczyniły się do 90% zgonów mieszkańców tylko Lubelszczyzny (zbrodnie Polskie przeciwko ludzkości, hańba!). Z uwagi na powyższe będę wnioskował do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o przeprowadzenie badań na około 500(pięciuset) gruntach na początek w obrębie Gminy Chełm na które w 2015roku pozyskano Fundusze Unijne-wokół ekologicznych oczyszczalni ścieków które tylko są odzwierciedlone na mapach geodezyjno-kartograficznych, w ziemi nie ma już żadnego życia, od nasączenia chemią zostały wytrute wszystkie mikroorganizmy, badania powinni wykonać niezależni eksperci wyznaczeni przez komisję po podaniu informacji do publicznej wiadomości celem składania wniosków i skarg również przez właścicieli sąsiednich działek . Pan Wojewoda Lech Sprawka z pewnością nie zajmie w przedmiotowej sprawie stanowiska, z uwagi na przyjętą ustawę kolegów partyjnych Dz.U. z 2018 r. Poz. 1152 , pismo ŚR-II.710.3.2020.MK z dnia 30 lipca 2020roku, zaś w przedmiocie niedopełnienia obowiązków przez doradcę Mateusza Morawieckiego i byłego Wojewody Przemysłowa Czarnka również doradcy do spraw rozwoju służby zdrowia który oparł swoje działania nie na rzecz obywateli tylko na morderstwach w bestialski sposób HBs fuszerując masowo dokumentacje medyczną w archiwach z agentami CBŚ robi karierę i ma przychód miesięczny ze współudziału w zabójstwach 20tysięcy złotych miesięcznie, nie licząc diet itp .

 • Jaga 2021-08-30 21:03:24

  jakie ten gostek kończył szkoły, że takie żeczy wypisóje

 • Wykonane ekologiczne oczyszczalnie ścieków z wyłudzonych funduszy Unijnych skażają wody 2021-08-29 14:13:27

  W chrześcijańskich korzeniach Europy jest przykazanie nie zabijaj, zaś pseudo prawicowcy dla podatków od nieruchomości Naszych bliźnich pozabijaliście. Opiekę zdrowotną mamy w Polsce Państwową, w związku z powyższym dlaczego ograniczaliście środki finansowe na leczenia pacjentów w Szpitalach , Polskie zbrodnie doskonałe, sypania przed osadzeniem zbiorników wapna od jesieni 2015roku (ekologicznych oczyszczalni ścieków ) w późniejszym czasie stosowania bakterii oby nie wywozić, ponad milion uczciwych obywateli którzy żyli zgodnie z harmonią przyrody odesłaliście w zaświaty, ludzie wciąż giną w związku z katastrofami jakie do dochodu wliczacie , obniżone przeciwciała HBs(ICD-9:V42 ) do stanu zagrożenia życia poniżej 10.0 mlU/ml iż nie można w danych przypadkach wykonać żadnych zbiegów-ludzie umierali dosłownie na rękach,trzy miesiące do pół roku organizm ludzki potrzebuje czasu przyjmując szczepionki oby tylko uzyskać przeciwciała, Państwowa zbrodnicza opieka zdrowotna powoływała się iż NFZ nie wymaga takich badań przed zabiegami(Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24września 2013roku w sprawie świadczeń gwarantowanych ze zakresu podstawowej opieki zdrowotnej Dz.U. 2013 poz 1248-Dz.U.2019 poz 736, lekarze rodzinni odmawiają skierowań na badanie krwi pod zasadniczym kontem. Zrobili z Was Samorządy i Parlamentarzyści dziadów, nie stać ludzi na prywatną opiekę zdrowotną, taką jesteście klasą średnią. W związku z przyjęciem 28 stycznia 2020roku przez zgromadzenia Parlamentarne Rady Europy rezolucji w sprawie praworządności w Polsce. Skargi według właściwości na adres-Przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen- Rue de la Loi/Wetstraat 175 B-1048 Bruxelles/Brussel Belgique/België tel.: +32 2 281 61 11 faks: +32 2 281 69 34 .

 • Executive Vice-President European Frans Timmermans Rue de la Loi/Wetstraat 175 B-1048 Bruxelles 2021-08-08 18:58:49

  Do artykułu: Morawiecki: Będę podejmował działania, aby chronić instytucję rodziny i chrześcijańskie korzenie Europy Nie respektujecie wartości Unijnych, przyjęta Rezolucja28stycznia2020roku jest szansą dla Polski po mordach od jesieni 2015roku2021-08-08 13:57:24 W chrześcijańskich korzeniach Europy jest nie zabijaj, zaś głupku z resztą pseudo prawicowców dla podatków od nieruchomości naszych bliźnich pozabijaliście. Opiekę zdrowotną mamy w Polsce państwową zw związku z powyższym dlaczego ograniczaliście środki finansowe na leczenia pacjentów w Szpitalach , obniżone przeciwciała do stanu zagrożenia życia iż nie można w danych przypadkach wykonać żadnych zbiegów, ludzie umierali dosłownie na rękach . Polskie zbrodnie doskonale sypania przed osadzeniem zbiorników wapna (ekologicznych oczyszczalni ścieków) w próżniejszym czasie stosowania bakterii oby nie wywozić, ponad milion uczciwych obywateli odesłaliście w zaświaty, ludzie wciąż giną w związku z katastrofami jakie do dochodu wliczacie .

 • W jaki sposób należy przekazać skargę?email: tb-petitions.hchr@unog.ch 2021-06-16 19:20:20

  Do artykułu: Tajne posiedzenie rządu: "Przedstawiliśmy kompleksową informację" Ocena ONZ ma wpływ na wizerunek kraju na arenie międzynarodowej. 2021-06-16 19:00:56 Czas oby ciemnogród zaczął myśleć ,szkiełka hejterskiego antypolskiego TVP prawdy Narodowi nie przekaże. Przestępcą największym w cyberprzestrzeni na zlecenie gangstera Mateusza Morawickiego jest sekretarz stanu w KPRM ds. informatyzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński - I Zastępca Prezydenta Miasta Chełm Janusz Cieszyński ul. Lubelska 65, 22-100 Chełm tel. 82 565-46-10, 565-52-43, fax 82 565 22 54,

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA