PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Prawo do pracy w Konstytucji. Utopia czy rozwiązanie problemów?

"Uważam, że państwo powinno gwarantować zatrudnienie każdemu, kto tej pracy potrzebuje. Ile lęku i niepokoju, i ile krzywdy ze strony pracodawców by to pracownikom oszczędziło, gdyby każdy miał tę pewność - zatrudnienia nawet przy utracie pracy. Prawo do pracy do Konstytucji. Praca prawem każdego obywatela!" - napisała na jednym z portali społecznościowych Katarzyna Duda z partii Razem. My sprawdzamy, czy ten pomysł to bardziej polityczna utopia, czy realna odpowiedź na problemy rynku pracy.

Prawo do pracy w Konstytucji. Utopia czy rozwiązanie problemów?
Katarzyna Duda z partii Razem, specjalistka ds. polityki społecznej (fot. Bartosz Żukowski/archiwum prywatne)
REKLAMA
 • Mieliśmy już prawo do pracy wpisane do Konstytucji, nie jest więc to niemożliwe. Jest bardzo realne, co więcej, sprawdzało się przez ponad 30 lat bardzo dobrze - mówi w rozmowie z PulsemHR Katarzyna Duda, ekspert ds. polityki społecznej.
 • Jak podkreśla, w przeciwieństwie do podobnych rozwiązań obowiązujących już w Polsce, prawo do pracy wpisane do Konstytucji ma być dobrowolne.
 • Wszyscy krytycy programów socjalnych powinni takiemu rozwiązaniu, które roboczo określam jako „Praca+”, przyklasnąć - dodaje Duda.

Prawo do pracy wpisane do Konstytucji brzmi sensownie. Pytanie, czy nie zbyt bajkowo?

Katarzyna Duda, partia Razem, ekspert ds. polityki społecznej: Mieliśmy już prawo do pracy wpisane do Konstytucji, nie jest więc to niemożliwe. Jest bardzo realne, co więcej sprawdzało się przez ponad 30 lat bardzo dobrze. Jest to coś w zasięgu naszych możliwości. Potrzebna jest jednak do tego wola polityczna.

A stać nas na to? Każdy pomysł to pieniądze. Jak sfinansować takie gwarancje, kiedy mamy do czynienia z kryzysem?

Myślę, że będzie nas stać. Dziś jedyną opcją dla bezrobotnych jest zasiłek, są programy socjalne. Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie takiego rozwiązania, część osób, które ten zasiłek pobiera, wypadnie z systemu. Część osób, które pracują, niestety dziś pracuje na czarno. Możliwość pracy zgodnie z przepisami spowoduje, że być może zdecydują się oni na taką formę. W konsekwencji będą odprowadzać podatki i zasilać system ubezpieczeń społecznych. 

Konstytucja nakłada obowiązek prowadzenia polityki prowadzącej do pełnego zatrudnienia poprzez realizowanie programów zwalczających bezrobocie, prowadzenie poradnictwa zawodowego czy np. szkolnictwo zawodowe. Szczególnie ten ostatni element to „temat rzeka”. Nie powinniśmy zacząć najpierw naprawiać tego tematu?

Jeśli chodzi o poradnictwo zawodowe na etapie szkolnym, tu zmiany są powoli wprowadzane. Jest to na pewno obszar potrzebujący wyjątkowej uwagi, potrzebujemy większego dostosowania do aktualnych potrzeb.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Prawo do pracy w Konstytucji. Utopia czy rozwiązanie problemów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • * 2021-04-15 15:56:47

  Zdecydowanie utopia.

 • Komuna już była 2021-04-15 14:41:05

  Komuchom się całkiem pofyrtało.

 • stawo73 2021-04-15 13:45:02

  Czy się stoi, czy się leży, 3 tysiące się należy.

 • Razparuk 2021-04-15 13:42:35

  Ona naprawdę jest tylko taka głupia czy tak sprytna i dostaje za gadanie takich stalinowskich idiotyzmów duży hajs?

 • gliwice2009 2021-04-15 12:17:40

  A prawo do czystego powietrza ? A prawo do jedzenia i picia ? A prawo do wczasów ? A prawo do mieszkania ?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA