PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w PKP: Niepełnosprawni z szansą na karierę u kolejowego giganta

– Jako Fundacja Grupy PKP chcemy zmienić postrzeganie osób z niepełnosprawnością jako pracowników i zwiększyć ich szanse na rynku pracy – mówi w rozmowie z PulsHR.pl Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.

Praca w PKP: Niepełnosprawni z szansą na karierę u kolejowego giganta
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Liczba osób z niepełnosprawnością pracujących w PKP S.A. stanowi 3,23 proc. wszystkich zatrudnionych. Fundacja Grupy PKP chce jednak to zmienić i zatrudniać więcej takich osób.
 • W tym celu zorganizowała m.in. specjalne szkolenia dla kadry menedżerskiej.
 • – Najwięcej miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnością jest przy stanowiskach biurowych, takich jak np. specjaliści ds. administracji czy kasjerki – mówi Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.

Spółki Grupy PKP chcą zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Dlaczego?

Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP: Jedynie co czwarta osoba z niepełnosprawnością działa aktywnie zawodowo, tymczasem niepełnosprawność nie powinna oznaczać gorszej pozycji na rynku pracy. Co więcej, osoby z niepełnosprawnością niejednokrotnie są tak samo wartościowymi i kompetentnymi pracownikami, jak osoby pełnosprawne.

Jako Fundacja Grupy PKP chcemy zmienić postrzeganie osób z niepełnosprawnością jako pracowników i zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Współpraca z osobami z niepełnosprawnością jest też cennym doświadczeniem dla całego zespołu. Pracownicy stają się bardziej tolerancyjni, wrażliwi oraz uważni na kwestie społeczne.

Jak wiele osób niepełnosprawnych pracuje w spółkach PKP?

We wszystkich spółkach Grupy PKP liczba zatrudnionych osób z niepełnosprawnością jest zróżnicowana. W Polskich Kolejach Państwowych osoby z niepełnosprawnością – na dzień 31 stycznia 2018 r. – stanowiły 3,23 proc. w stosunku do całkowitego zatrudnienia w spółce. W 0,09 proc. są to osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w 2,11 proc. osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i w 1,03 proc. to osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Czytaj też: Zarobki kolejarzy i tramwajarzy

To nie jest jeszcze duży odsetek. Staracie się jednak to zmieniać – Fundacja przeprowadziła szkolenie w zakresie zatrudniania niepełnosprawnych dla kadry zarządzającej. Na czym ono polegało?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Praca w PKP: Niepełnosprawni z szansą na karierę u kolejowego giganta

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Buba 2019-02-03 20:49:29

  Ogólnie na PKP nie było i nie będzie dobrze ,tam dostajesz się do pracy ,na eksponowane stanowisko z odpowiednią pensja ,tylko przez łóżko i popijawy wspólne. Wiem o tym bardzo dobrze ,gdyż pracowałam na PKP i pracowała kobieta ,która była tak tępa ,że nie odryznila węglarki od platformy !! I wiecie co ,po popijawie i polerki w Katowicach ,słyszę ,że ten babsztyl ma zostać dyrektorem PKP CARGO Szczecin . Moi przyjaciele i Ja ,poprostu zaniemówili sny na moment . Na PKP SA ,nigdy nie będzie dobrze ,gdyż tam pracują osoby naprawdę niekompetentne ,

 • tenteges 2018-12-27 21:37:57

  Bzdury. Przedłożenie przez pracownika orzeczenia ON = równa się z zwolnieniem z pracy + wymyślenie nowej choroby, jakoby pracownikowi pogorszył się stan zdrowia na inną chorobę niż przyczyna niepełnosprawności.

 • kopersuperhero 2018-03-10 16:28:33

  Pięknie, ale proponuję najpierw zadbać o niepełnosprawnych pasażerów, bo póki co PKP raczej wolałoby, żeby oni nie podróżowali.

 • Ela 2018-03-09 19:15:18

  Problemem nie jest to, że chętnych do pracy na kolei niepełnosprawnych nie ma, czy nie chcą pracować albo nie mają kompetencji. Problemem jest brak otwartych, zdecydowanych chęci pracodawców i ich pracowników. Pracuję w spółce kolejowej od 2 lat, spółka zatrudnia 950 osób, powinna więc zatrudniać min, 6% niepełnosprawnych( ok.60 osób), a zatrudnia....góra 12 w tym ze znacznym stopniem 3. Nie korzysta również usług firmy zewnętrznej, korzysta za to z emerytów na zlecenia, do prostych prac. Więc dopóki nie zobaczę konkretnych decyzji o znaczącym wzroście zatrudnienia niepełnosprawnych to nie uwierzę, że niepełnosprawni na kolei, to cenna wartość. Tak samo jest Pocztą, która dużo "klepie" po mediach, a swoje i tak w rzeczywistości robi by im było dobrze.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA