- Liczba osób z niepełnosprawnością pracujących w PKP S.A. stanowi 3,23 proc. wszystkich zatrudnionych. Fundacja Grupy PKP chce jednak to zmienić i zatrudniać więcej takich osób.
- W tym celu zorganizowała m.in. specjalne szkolenia dla kadry menedżerskiej.
- – Najwięcej miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnością jest przy stanowiskach biurowych, takich jak np. specjaliści ds. administracji czy kasjerki – mówi Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.
Spółki Grupy PKP chcą zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Dlaczego?
Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP: Jedynie co czwarta osoba z niepełnosprawnością działa aktywnie zawodowo, tymczasem niepełnosprawność nie powinna oznaczać gorszej pozycji na rynku pracy. Co więcej, osoby z niepełnosprawnością niejednokrotnie są tak samo wartościowymi i kompetentnymi pracownikami, jak osoby pełnosprawne.
Jako Fundacja Grupy PKP chcemy zmienić postrzeganie osób z niepełnosprawnością jako pracowników i zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Współpraca z osobami z niepełnosprawnością jest też cennym doświadczeniem dla całego zespołu. Pracownicy stają się bardziej tolerancyjni, wrażliwi oraz uważni na kwestie społeczne.
Jak wiele osób niepełnosprawnych pracuje w spółkach PKP?
We wszystkich spółkach Grupy PKP liczba zatrudnionych osób z niepełnosprawnością jest zróżnicowana. W Polskich Kolejach Państwowych osoby z niepełnosprawnością – na dzień 31 stycznia 2018 r. – stanowiły 3,23 proc. w stosunku do całkowitego zatrudnienia w spółce. W 0,09 proc. są to osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w 2,11 proc. osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i w 1,03 proc. to osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności.
Czytaj też: Zarobki kolejarzy i tramwajarzy
To nie jest jeszcze duży odsetek. Staracie się jednak to zmieniać – Fundacja przeprowadziła szkolenie w zakresie zatrudniania niepełnosprawnych dla kadry zarządzającej. Na czym ono polegało?
Podczas szkolenia uczestnicy poznali informacje z zakresu zatrudniania i współpracy
z osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności. Kadra zarządzająca podczas szkolenia - dzięki zadaniom symulacyjnym - mogła przynajmniej w pewnym stopniu doświadczyć trudności, z jakimi osoby z niepełnosprawnością mierzą się każdego dnia. Zadania symulacyjne z laską dla osób niewidomych i niedowidzących, poruszanie się na wózku rehabilitacyjnym czy nałożenie okularów oddających różne wady widzenia uwrażliwiły uczestników na sytuację osób z niepełnosprawnością. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się także, jak usprawnić system, by móc zapewnić osobom z niepełnosprawnością jeszcze lepsze warunki pracy.
Kadra zarządzająca PKP podczas szkolenia. (fot. mat.pras.)
Na jakich stanowiskach osoby niepełnosprawne mogą znaleźć pracę w PKP?
W spółkach Grupy PKP osoby z niepełnosprawnością mogą znaleźć zatrudnienie w wielu obszarach i na różnych stanowiskach. Są jednak zawody techniczne, które wymagają szczególnie dobrej sprawności fizycznej, jak np. maszyniści. Najwięcej miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnością jest przy stanowiskach biurowych, takich jak np. specjaliści ds. administracji czy kasjerki. Spółki Grupy PKP dokładają starań do tego, aby usługi, jakie świadczą, były dostosowane do osób z niepełnosprawnością, dlatego często to właśnie osoby z niepełnosprawnością zatrudniane są w działach, gdzie trwają prace związane z tym obszarem.
Wiem, że czasem ludzie mają trudność w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi – tzn. nie wiedzą jak się zachować. Jak można przygotować zespół na pracę z osobą niepełnosprawną? Ma pani jakieś wskazówki?
Jednym z etapów projektu WidzialniPełnosprawni.pl, jaki prowadzi Fundacja Grupy PKP, była kampania informacyjna dotycząca savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Przedstawialiśmy podstawowe zasady zachowania w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością. Przede wszystkim nie należy odnosić się w sposób infantylny czy okazywać skrępowania. Warto pamiętać o tym, żeby szanować przestrzeń osobistą osób z niepełnosprawnością i nie dotykać wózka czy laski bez wyraźnej zgody.
Dlaczego warto zatrudniać osoby niepełnosprawne?
Zatrudnienie i integrowanie osób z niepełnosprawnością przynosi wiele korzyści. Uczy zespół tolerancji i szacunku oraz pokazuje, że ograniczenia w dużej mierze zależne są jedynie od nas samych. Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością przynosi także korzyści ekonomiczne dla pracodawców, takie jak możliwość zwolnienia z opłaty PFRON czy znaczna refundacja kosztów szkoleń dla osób z niepełnosprawnością.
Działalność Fundacji to jednak nie tylko aktywizacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Czym jeszcze się zajmujecie?
Działamy na wielu polach, a nasze projekty i akcje łączy myśl o pomocy drugiemu człowiekowi. Dbamy także o edukację dzieci i młodzieży. W tym celu m.in. wyposażyliśmy szkoły w sprzęt komputerowy, który posłuży najmłodszym do nauki i zabawy. Ważna jest dla nas również sfera związana z koleją, dlatego m.in. wspieramy rozwój szkolnictwa zawodowego, promując pracę związaną z branżą kolejową oraz podkreślając, że warto kształcić się w tym kierunku. Współorganizujemy konkursy wiedzy o transporcie kolejowym czy prowadzimy projekt promujący innowacyjne rozwiązania na kolei. Polskie Koleje Państwowe przygotowały także kampanię medialną ,,Pasja Kolejnych Pokoleń”, która podkreśla, że praca w branży kolejowej jest odpowiednia dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.
Prowadzicie również wolontariat pracowniczy. Jakie były najciekawsze zrealizowane przez was projekty?
W 2017 roku na wolontariat pracowniczy poświęciliśmy 382 godziny. Jedną z ciekawszych inicjatyw zorganizowanych w ostatnim czasie było wspólne sprzątanie grobów kolejarzy na cmentarzu pod Milanówkiem. Ponad dwudziestu pracowników uprzątnęło groby kolejarzy, usuwając śmieci, zniszczone znicze oraz chaszcze, które niemal całkowicie zasłaniały tablicę upamiętniającą pensjonariuszy Domu Wysłużonego Kolejarza. Znowuż w okresie wakacyjnym razem z wolontariuszami przygotowywaliśmy na sezon letni Kolejowy Ośrodek Wypoczynkowy w Łącku. Jest to miejsce, gdzie latem organizowane są bezpłatne wakacje dla dzieci dotkniętych różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz dla dzieci z ubogich rodzin kolejarskich.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (4)