Praca i płace na budowie? Można zarobić i 10 tys. zł, wystarczy znać język i trafić do Danwoodu

- Teraz już rzadziej odwiedzam budowy, ale kiedyś zdarzało mi się widywać całe ściany, płyty gipsowe zarysowane ołówkiem, ponieważ klient i pracownik próbowali się dogadać, rysując sobie nawzajem to, o czym mówią - mówi Jarosław K. Jurak, prezes firmy Danwood. Jak się okazuje - na budowie - żeby dobrze zarobić, nie tylko szpachlą, ale i językiem obcym trzeba władać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca i płace na budowie? Można zarobić i 10 tys. zł, wystarczy znać język i trafić do Danwoodu

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

16 lis 2015 23:03


Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w branży budowlanej?

Jarosław K. Jurak, prezes Danwoodu: - Praca jest i wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na pracowników w kolejnych latach nie spadnie. Tylko w tym roku zatrudniliśmy 160 osób i myślę, że ten trend będzie się utrzymywał – szacuję, że co roku będziemy potrzebować ok. 100 pracowników budowy. W tej chwili pracuje dla nas ponad 1100 osób.

Praca jest, ale czy są do niej chętni? Wiele branż narzeka na brak fachowców – IT, motoryzacja. Budowlanka też?

- Być może by tak było, gdybyśmy nie zaangażowali się w edukację przyszłych kadr. W Bielsku Podlaskim są dwie duże firmy budowlane – Danwood i Unibep. Była tu również kiedyś szkoła budowlana, która niestety została zlikwidowana. Cztery lata temu, wspólnie z firmą Unibep udaliśmy się do starosty i przekonaliśmy go, że trzeba tę szkołę reaktywować. Skoro są tu dwaj duzi pracodawcy, to trzeba stworzyć warunki do tego, aby młodzież mogła się rozwijać, uczyć, a przede wszystkim zdobywać taki zawód, po którym znajdzie się praca na miejscu. I reaktywowaliśmy tę szkołę.

Nasi pracownicy pomagają prowadzić rekrutację i jeżdżą z prezentacjami do uczniów gimnazjów w powiecie – efekt jest taki, że ponad 80 chłopców już drugi rok z rzędu rozpoczyna naukę w trzech klasach o profilu budowlanym. Dziesięciu uczniom fundujemy również stypendia –100 zł miesięcznie, co dla młodego chłopaka jest nie bez znaczenia. Poza tym organizujemy im dodatkowe lekcje języka niemieckiego. Ci, którzy chcą, mogą na nie chodzić, a firma za nie płaci. Podobnym patronatem objęliśmy również szkołę budowlaną w Hajnówce. W tym roku będziemy mieli 100 praktykantów z obu szkół. Poza tym staramy się również o to, aby w Bielsku powstało Centrum Budowlane dla szkół.

Jaką rolę spełniałoby to centrum?

- Chcemy, żeby było to miejsce, gdzie odbywają się praktyki zawodowe, gdzie uczniowie mogą poznawać poszczególne zakresy robót, zdobywać praktyczną wiedzę. Gdzie będą mogli nauczyć się podstaw zawodu glazurnika, dekarza, stolarza. To są zawody, które wymagają specyficznych umiejętności, których nam trudno jest ich nauczyć, ponieważ tego typu roboty są prowadzone na budowach, u klienta, a nie w zakładzie produkcyjnym. Chodzi więc o to, aby młodzi ludzie mogli się tego uczyć w centrum, na sprzęcie, który faktycznie używa się na budowach i pod opieką praktyków z Danwoodu. Poza tym zakładam, że każdy z naszych pracowników powinien raz na dwa lata spędzić tydzień w takim centrum, aby odświeżyć sobie to, co już potrafi, ale i poznać nowe techniki, metody itd.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

de 2017-05-22 22:31:27

Firma potrąca co miesiąc około 1500 zł.niewiadomo za co. Przy wypłacia 2500 E zapłacisz podatki niemieckie zostaje 7500 zł netto minus 700 zł Zus i opłaty w Polsce i te 1500 zł. zostaje 6300. Super rewelacja za cały miesiąc na stawce 14.70 czyli najniższej krajowej wykwalifikowanego pracownika budowlanego w Niemczech od 2017r.

do kpera 2016-11-30 14:09:32

to żeś akurat trafił, obecnie firma z kapitałem zagranicznym ale przed czasem wykupienia przez Budimex rozwinięta była przez Polaków, Podlasian, Bielszczan (Mikołuszko, Wasilewski, Jurak i inni, tak Mikołuszko zakładał Unibud który przemianowano na Budimex-Unibud, Budimex Danwood a potem Danwood S.A.), przynosi już od wielu lat zyski jak złote jajo ... kapitał zagraniczny podejrzewam, że raczej korzystał na zyskach niż musiał inwestować ...

rumcajs 2016-05-11 18:33:42

UNIBEP jest taką firmą.