Polska powinna przyciągać utalentowanych ludzi spoza kraju

– W Polsce brakuje specjalistów. Chcemy sprawić, by nasz kraj był atrakcyjnym miejscem dla utalentowanych ludzi – mówi Eliza Kruczkowska, prezes Fundacji Startup Poland.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska powinna przyciągać utalentowanych ludzi spoza kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

3 cze 2015 4:49


Jak powstała Fundacja Startup Poland?

Eliza Kruczkowska, prezes Fundacji Startup Poland: – Była to inicjatywa oddolna. W zeszłym roku autorzy środowiska start-upowego spotkali się na warsztacie, podczas którego próbowali określić, jakie są bariery na drodze rozwoju ekosystemu start-upowego w Polsce. Po spotkaniu 12 z 60 osób zdecydowało się sformalizować pomysł i założyć fundację.

Jesteśmy grupą młodych przedsiębiorców, którzy chcą tworzyć dialog między innowacyjnym środowiskiem start-upowców a administracją publiczną. Do tej pory nie było takiego punktu komunikacyjnego.

Jaki jest główny cel fundacji?

– Identyfikacja i likwidacja barier ograniczających rozwój młodych firm oraz rekomendowanie działań, które stymulują przedsiębiorczość technologiczną. W naszej deklaracji programowej mamy 10 głównych postulatów, które podzieliliśmy na 5 grup. Są to: podatki i regulacje prawne, dostęp do finansowania (także jeśli chodzi o pieniądze intelektualne, czyli smart money), przyciągnięcie do Polski talentów z zagranicy, edukacja w zakresie przedsiębiorczości i umiejętności programowania oraz tworzenie przyjaznej infrastruktury dla start-upów.

O co będziecie zabiegać, jeśli chodzi o regulacje prawne?

– Naszym celem jest określenie rozwiązań, które umożliwią nam rozmowę o konkretach z politykami oraz pozwolą podsuwać sugestie związane ze zmianami legislacyjnymi.

Na pewno będziemy się starali o większe ulgi podatkowe dla aniołów biznesu. Badania przeprowadzone w 2008 r. pokazują pozytywny wpływ brytyjskich mechanizmów na rozwój start-upów, szczególnie w zakresie zwiększania potencjału młodych przedsiębiorstw. Jeden z nich to Enterprise Investment Scheme. Gwarantuje on inwestorowi objęcie ulgą podatkową udziałów w firmie, w którą zainwestował. Udogodnienia dotyczą małych przedsiębiorstw wysokiego ryzyka.

Drugi brytyjski mechanizm Seed Enterprise Investment Scheme dotyczy inwestycji na wczesnym etapie rozwoju firmy. Inwestorzy otrzymują ulgę podatkową w wysokości połowy kwoty inwestycji – maksymalnie 100 tys. funtów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Jagoda 2015-06-04 18:05:07

Śmieszne! Czy Polska jest w stanie dać zarobić specjalisto tyle, co zarabiają u siebie, skoro Polacy wyjeżdżają z tego kraju, bo za minimalną idiota pracuje.