Nowi pracownicy ze studni wyciągani

– Co roku rekrutujemy na zewnętrznym rynku pracy ok. 100 inżynierów. Wszystkie pozostałe rekrutacje odbywają się wewnątrz struktur firmy – twierdzi Anna Wyczesany z ArcelorMittal Poland.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowi pracownicy ze studni wyciągani

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

22 lut 2013 13:56


260 tys. pracowników w 60 krajach. Działowi HR ArcelorMittal chyba nie nudzi się w pracy?

Anna Wyczesany, Dyrektor Biura Rekrutacji i Szkoleń ArcelorMittal Poland: - Rzeczywiście, na nudę nie możemy narzekać - zarówno szkolenia jak i oferty pracy kierujemy do naszych pracowników oraz absolwentów kluczowych dla nas kierunków studiów technicznych. Prowadzimy działania edukacyjne na uczeniach wyższych oraz w szkołach średnich.

Na jakich zasadach funkcjonuje wasz wewnętrzny rynek pracy?

- Spółka ma cztery oddziały produktowe, każdy z oddziałów to kilka zakładów, a wszystko umiejscowione jest w sześciu lokalizacjach geograficznych. Naszym priorytetem jest znajdywanie ludzi wewnątrz spółki, zarówno w oddziałach krajowych, jak i zagranicznych.

Pracownicy we wszystkich zakładach grupy na świecie mają dostęp do internetowej platformy "Job Market Online", mogą więc na bieżąco śledzić pojawiające się oferty pracy wewnątrz firmy i aplikować na te, które są dla nich interesujące. Dodatkowo w ArcelorMittal Poland nasz zespół rekrutacji w momencie uruchomienia projektu rekrutacyjnego zamieszcza informację na tzw. "Studni" - naszej lokalnej, wewnętrznej platformie komunikacji z pracownikami.

Jakie korzyści takiego rozwiązania - oprócz oszczędności czasu, który pracodawca musi poświęcić na wdrożenie nowych pracowników i idących za tym kosztów, które ponosi - może pani wskazać?

- Pracownicy argumentując decyzję o zmianie pracy często wskazują na ograniczone możliwości rozwoju. Wewnętrzny rynek pracy umożliwia pracownikom śledzenie możliwości jakie pojawiają się wewnątrz firmy i wzięcie odpowiedzialności za swój rozwój. Zamiast czekać „biernie" aż nowe możliwości same do nas przyjdą, możemy je wyszukiwać według własnych potrzeb.

Kultura danej organizacji i to, czy pracownik wpisze się w nią, ma duże znaczenie?

- Jak najbardziej. To argument na rzecz rekrutacji pracowników wewnątrz firmy. Łatwiej jest przygotować do nowej roli kogoś, kto już zna organizację, niż kogoś z zewnątrz.

Kogo szukacie na zewnątrz firmy?

- Szukamy inżynierów, świeżo upieczonych absolwentów uczelni technicznych, po specjalizacjach związanych z branżą metalurgiczną. Rekrutację prowadzimy w ramach projektu „ZainSTALuj się". Umiejętności i kompetencje, które wiążą się z charakterem i specyfiką naszej pracy są bardzo istotne.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.