PARTNERZY PORTALU

Nie wystarczy mieć dane. Trzeba je analizować, a do tego niezbędni są ludzie

- Dużym wyzwaniem jest przełamanie bariery psychologicznej związanej z optymalizacją wśród pracowników, czyli przekonanie kadry, że wdrożenie pewnych procesów ma sens i będzie przynosić długofalowe korzyści - tak o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą Przemysł 4.0, mówi Agnieszka Zarczuk z farmaceutycznej Gedeon Richter Polska.

Nie wystarczy mieć dane. Trzeba je analizować, a do tego niezbędni są ludzie
Zakład biotechnologiczny firmy Gedeon Richter (fot. PAP/EPA)
REKLAMA
  • - Dla powodzenia wprowadzenia procesu zmian wśród pracowników kluczowe są komunikacja od samego początku wprowadzania takich procesów i pomoc dla bezpośrednich użytkowników. Szkolenia i wsparcie sprawiają, że osoby te stają się ambasadorami zmian i „przechodzą” na stronę cyfryzacyjną - mówi Agnieszka Zarczuk z Gedeon Richter Polska. 
  • Jak dodaje, Przemysł 4.0 jest "must have" każdego zakładu, który chce być konkurencyjny na rynku. 
  • - Sam fakt posiadania danych nie daje nikomu przewagi. Najważniejsze jest sprawne zarządzanie danymi, umiejętna ich analiza, sprawne wyciąganie wniosków i podejmowanie działań w czasie rzeczywistym - uważa Agnieszka Zarczuk. 

Jak Przemysł 4.0 odbija się konkretnie na procesach produkcji, na logistyce, jak wpisuje się w technologie i jaki ma wpływ na zarządzanie ludźmi?

Agnieszka Zarczuk, zastępca dyrektora produkcji i logistyki oraz kierownik działu doskonalenia operacyjnego w Gedeon Richter Polska: Przemysł 4.0 jest kolejnym stopniem rewolucji przemysłowej; patrząc z perspektywy - dziś nieuniknionym. Stanowi duże wyzwanie dla wytwórców, natomiast jest czymś, co jest teraz „must have” każdego zakładu.

Jaki ma wpływ? Ogromny. Wymaga nowych inwestycji, zmapowania i dostosowania wielu obecnie funkcjonujących procesów do aktualnych wymagań. Ujęta w Przemyśle 4.0 cyfryzacja obliguje do bardzo precyzyjnej optymalizacji.

Dzieje się tak dlatego, że Przemysł 4.0 to swoiste podejście do zarządzania bardzo dużą ilością danych. W branży farmaceutycznej procesowi wytwarzania towarzyszy powstawanie dużej ilości różnych danych. Dziś stajemy przed wyzwaniem, jak nimi zarządzać. Sam fakt posiadania danych nie daje nikomu przewagi. Najważniejsze jest sprawne zarządzanie danymi, umiejętna ich analiza, sprawne wyciąganie wniosków i podejmowanie działań w czasie rzeczywistym. Tylko wtedy możemy reagować efektywnie na różne potrzeby, zarówno wewnętrzne firmy, jak i te dyktowane przez rynek. Jeśli robimy to umiejętnie, możemy być szybsi od innych. Jeśli przetwarzamy nasze dane, wyciągamy wnioski i wdrażamy zmiany w czasie rzeczywistym, stajemy się konkurencyjni. Musimy wiedzieć, czym dysponujemy właśnie tu i teraz, by móc reagować na potrzeby.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie wystarczy mieć dane. Trzeba je analizować, a do tego niezbędni są ludzie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA