Nie rozumiem, dlaczego kluczowe decyzje dla Kompanii Węglowej podejmowane są miesiąc przed końcem kadencji zarządu

- Jeśli porozumienie zostanie zawarte, to proces restrukturyzacji ma szanse powodzenia - o negocjacjach w Kompanii Węglowej mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie rozumiem, dlaczego kluczowe decyzje dla Kompanii Węglowej podejmowane są miesiąc przed końcem kadencji zarządu

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

5 lut 2014 6:01


W czwartek 6 lutego zarząd Kompanii Węglowej ma się spotkać ze związkami, by rozmawiać o programie restrukturyzacji spółki do 2020 roku. Udało się wynegocjować kompromis z zarządem, jednak sprzeciw związku zawodowego Kadra uniemożliwił podpisanie porozumienia. Skąd takie stanowisko Kadry?

Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80: O to należałoby zapytać Kadrę. Dla mnie ich stanowisko jest zupełnie niezrozumiałe, tym bardziej że nic na tym nie zyskali. Kilka dni później Kadra zmieniła nastawienie i obecnie jest gotowa do zawarcia porozumienia na niemal identycznych warunkach, które kilka dni wcześniej odrzucili. Tym bardziej jest to dla mnie niepojęte i irracjonalne.

Przyzna pan jednak, że wychodzi na to, że górnicze związki zawodowe muszą porozumieć się nie tylko z zarządem, ale również między sobą. Wydaje się to dość trudne.

- Akurat w Kompanii Węglowej związki zawodowe wypracowały skuteczne sposoby dogadywania się. Nawet to nieporozumienie związane ze sprzeciwem Kadry skończyło się w ten sposób, że udało nam się ich przekonać do rezygnacji ze swojego irracjonalnego stanowiska.

Oczywiście jest to trudne, ale strona społeczna ma pewne doświadczenie. O tym, jak ważną rolę pełnią związki zawodowe można się przekonać, spoglądając na ich skład - prawie wszyscy pracownicy Kompanii Węglowej należą do związków.

Zarząd musi zdawać sobie sprawę z tego, że bez akceptacji strony społecznej żaden program się nie uda. W wielu kwestiach podczas naszych rozmów poszedł na kompromis, akceptując niektóre warunki. Porozumienie czeka teraz na akceptacje i podpis. Mam nadzieję, że skończy się to sukcesem. Innego scenariusza sobie nie wyobrażam.

Na jakim etapie jest obecnie negocjowanie procesu restrukturyzacji z zarządem Kompanii Węglowej?

- Do 31 stycznia zarząd usiłował ze stroną społeczną wypracować formułę ugody, która ma obejmować gwarancję zatrudnienia pracowników w zakresie programu restrukturyzacji. Prawie się to nie udało ze względu na sprzeciw Kadry.

31 stycznia odbyło się spotkanie związków zawodowych z radą nadzorczą spółki w obecności zarządu Kompanii Węglowej. Wydaje nam się, że przekonaliśmy radę do swoich racji, że postanowiono odłożyć decyzję o opiniowaniu tego programu na kolejne trzy tygodnie, dając tym samym szansę zarządowi na porozumienie się w kwestiach dotyczących gwarancji pracowniczych związanych z programem restrukturyzacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.