PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Narasta problem w petrochemiach. "Mierzymy się z wymianą pokoleń"

- Starsze pokolenie inżynierów i geologów osiągnęło już wiek emerytalny, a z powodu załamania, jakie odnotowaliśmy na rynku w latach 80., nie ma wystarczająco wielu specjalistów, którzy mogliby ich zastąpić. W branży powstał w ten sposób wyraźny niedobór pracowników w wieku 40-50 lat - mówi Zdravka Demeter Bubalo, wiceprezydent ds. HR w Grupie MOL.

Narasta problem w petrochemiach. "Mierzymy się z wymianą pokoleń"
- Przemysł paliwowy mierzy się z wyzwaniem wymiany pokoleń - mówi Zdravka Demeter Bubalo, wiceprezydent ds. HR w Grupie MOL. (fot. mat.pras.)
REKLAMA

• Do 2021 r. grupa MOL przeznaczy blisko 2 mld dolarów na inwestycje w sektorze petrochemicznym.

• Obecnie prowadzi rekrutację na 175 stanowisk w dziesięciu różnych krajach.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jak przekonuje Zdravka Demeter Bubalo, przemysł paliwowy mierzy się z wyzwaniem związanym z wymianą pokoleń.

 

Zatrudniają państwo 25 tys. osób w ponad 30 krajach. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pracy w branży petrochemicznej? Z jakimi wyzwaniami się państwo mierzą?

Zdravka Demeter Bubalo, wiceprezydent ds. HR w Grupie MOL: - Obserwujemy szereg rozmaitych trendów, zarówno na poziomie globalnym, jak i na lokalnych rynkach. Przemysł paliwowy mierzy się z wyzwaniem związanym z wymianą pokoleń, tzw. Great Crew Change. Starsze pokolenie inżynierów i geologów osiągnęło już wiek emerytalny, a z powodu załamania, jakie odnotowaliśmy na rynku w latach 80., nie ma wystarczająco wielu specjalistów, którzy mogliby ich zastąpić. W branży powstał w ten sposób wyraźny niedobór pracowników w wieku 40-50 lat. Z drugiej strony, załamanie cen ropy doprowadziło do zredukowania setek tysięcy etatów w światowej branży paliwowej.

Czujemy również rosnącą konkurencję w pozyskiwaniu pracowników – zarówno produkcji, jak i administracji – w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Pod tym względem, jesteśmy na stosunkowo dobrej pozycji, a MOL stanowi atrakcyjne miejsce pracy, dzięki konkurencyjnym wynagrodzeniom, możliwościom nauki i wzmacniania kompetencji oraz ambitnej strategii rozwoju. Jesteśmy też dobrze zintegrowaną firmę, silną w sektorze downstream i odporną na warunki zewnętrzne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Narasta problem w petrochemiach. "Mierzymy się z wymianą pokoleń"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA