×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mirella Panek-Owsiańska: Kadra zarządzająca mogłaby wiedzieć znacznie więcej o CSR

- Niestety o CSR rzadko mówi się w trakcie studiów. Okazuje się, że można studiować zarządzanie i nie spotkać się ani z terminem, ani z teorią dotyczącą odpowiedzialnego biznesu - mówi Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Mirella Panek-Owsiańska: Kadra zarządzająca mogłaby wiedzieć znacznie więcej o CSR
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak na chwilę obecną wygląda polski rynek CSR?

Mirella Panek-Owsiańska, prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu: - Na polskim rynku istnieją firmy, które dopiero zaczynają mieć świadomość społecznej odpowiedzialności biznesu i działać w tym zakresie. Skupiają się na jednej dziedzinie, np. na zaangażowaniu społecznym. Przykładowo, wraz z organizacją pozarządową organizują wspólną akcję albo sponsorują lokalną szkołę. Niektórzy na tym poprzestają, inni odkrywają nowe obszary.

Pozytywnym zjawiskiem w polskim biznesie jest także dojrzałe podejście do CSR. Odpowiedzialność społeczna nie jest już określana tylko PR-em, marketingiem czy działalnością społeczną. Coraz większa grupa firm w Polsce traktuje CSR jako strategię biznesową. Spółki te starają się być odpowiedzialne we wszystkich kluczowych dla swojej działalności obszarach i wobec wszystkich interesariuszy – pracowników, dostawców, konsumentów czy inwestorów – jednocześnie dbając o to, by nie działać szkodliwie na środowisko naturalne.

Jak wypadamy na tle Europy?

- Porównując światowy i polski CSR, można zauważyć, że zbyt mało uwagi poświęcamy łańcuchowi dostaw. Nie przywiązujemy dużej wagi do tego, jaką firma ma odpowiedzialność wobec dostawców oraz co duża spółka może zrobić współpracując z małymi podmiotami, które są w dużym stopniu od niej zależne. W tym obszarze mamy sporo do zrobienia.

A co z obszarem praw pracownika – czy tutaj następuje poprawa?

- Obszar praw człowieka podlega istotnym zmianom. Od wielu lat obserwujemy wzrost dotyczący wolontariatu pracowniczego. Firmy coraz częściej używają tego narzędzia CSR, które daje trójstronną korzyść: dla pracownika, spółki i organizacji społecznej.

Coraz więcej mówi się również o zarządzaniu różnorodnością, zwłaszcza w kontekście wieku. W wielu firmach można spotkać nawet cztery pokolenia, dlatego tak ważne jest zarządzanie różnorodnymi oczekiwaniami i czerpanie z tego korzyści. Tworzenie przyjaznej atmosfery w firmie, gdzie nie ma dyskryminacji, a każdy pracownik jest szanowany – to elementy współczesnego zarządzania, które pomaga firmom uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mirella Panek-Owsiańska: Kadra zarządzająca mogłaby wiedzieć znacznie więcej o CSR

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA