Menedżer nie jest silny swoją władzą, ale rezultatami pracowników

- Nie ma jednego profilu osobowości, który byłby wyznacznikiem sukcesu. Ważne jest to, aby umieć dobrze wykorzystać swoje mocne strony oraz umiejętności zespołu, którym się zarządza - mówi Tomasz Klekowski, director business GTM EMEA w Intelu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Menedżer nie jest silny swoją władzą, ale rezultatami pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

9 kwi 2014 6:00


Jak panu udało się osiągnąć tak wielki sukces zawodowy?

Tomasz Klekowski, director business GTM EMEA w Intelu: - Wpływ na karierę ma wiele czynników: ciężka praca, odrobina szczęścia, sposób funkcjonowania firmy oraz wynik pracy całego zespołu. Nigdy nie jest tak, że ktoś zawdzięcza swój sukces wyłącznie sobie. Tak też jest w moim przypadku.

Gdy zaczynałem pracę na początku lat 90., na rynku było bardzo mało specjalistów z zakresu zarządzania. Dzięki temu szybciej można było się piąć po szczeblach kariery. Realizowanie skomplikowanych projektów pozwalała na intensywną naukę. Już w trakcie studiów udało mi się zdobyć doświadczenie w kontaktach międzynarodowych. Bardzo wcześnie zacząłem także działać w organizacjach NGO, w których organizowaliśmy europejskie projekty.

W Intelu pracuję 15 lat i funkcja, którą obecnie sprawuje, jest moim siódmym stanowiskiem w firmie. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do różnego rodzaju transformacji i potrafi odpowiednio reagować na nowe sytuacje to nie będzie miał problemu ze zmianą zakresu swoich obowiązków, gdy będzie wymagał tego rynek. Dlatego też w Intelu zwraca się szczególną uwagę na relatywnie częstą zmianę stanowisk wśród pracowników. Wszechstronny zakres doświadczeń z poszczególnych rynków pozwala odnosić sukcesy nie tylko menedżerom, ale również firmie.

Wciąż mało Polaków kieruje międzynarodowymi firmami. Dlaczego?

- Moim zdaniem wcale nie jest ich niewielu, wręcz odwrotnie. Coraz więcej Polaków staje na czele międzynarodowych oddziałów i bardzo dobrze sobie radzi. Pokolenie, które wchodziło do biznesu pod koniec lat '90 obecnie obejmuje stanowiska zarządcze w globalnych korporacjach. Aby zdobyć posadę przełożonego, trzeba najpierw zdobyć odpowiednie doświadczenie i wiedzę, a to zajmuje trochę czasu. Nie można oczekiwać od kogoś, kto ma 25 lat, aby został dyrektorem w międzynarodowej korporacji i zarządzał firmą na kilku kontynentach. Takie sytuacje są bardzo rzadkie i dotyczą ludzi o szczególnych umiejętnościach.

Jakie cechy są przydatne do zrobienia kariery w globalnych korporacjach?

- Nie ma jednego profilu osobowości, który byłby wyznacznikiem sukcesu. Ważne jest to, aby umieć dobrze wykorzystać swoje mocne strony oraz umiejętności zespołu, którym się zarządza. Aby tego dokonać, trzeba odpowiednio dopasować się do grupy. Menedżer nie jest silny swoją władzą, ale rezultatami pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Zbigniew Wrocławski 2014-04-09 19:59:46

Cytuję: Menedżer nie jest silny swoją władzą, ale rezultatami pracowników. Uzupełniam na podstawie doświadczenia: Menedżer nie jest mądry tylko swą mądrością, ale mądrością swoich współpracowników .