PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Maciej Pilipiuk: Pracę pilota porównałbym do pracy osoby zarządzającej zespołem

  • Autor: jo, jm
  • 24 paź 2014 13:21

Podobno kiedy już raz oderwie się od ziemi, to już zawsze chodzi się z oczami utkwionymi w niebo... Praca pilota uzależnia? Jak wygląda od kuchni? I jak można zostać kapitanem statku powietrznego zdradza Maciej Pilipiuk, wieloletni polski pilot.

Maciej Pilipiuk: Pracę pilota porównałbym do pracy osoby zarządzającej zespołem
REKLAMA

Czy od dziecka marzył pan o tym, że zostanie pilotem?

- Właściwie to od zawsze, od małego chłopca chciałem zostać pilotem. I realizuję to marzenie do dziś.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 A jak zostać pilotem?

- W okresie gdy rozpoczynałem szkolenie lotnicze były trzy drogi , które prowadziły do kabiny samolotu: Wojskowa Szkoła Lotnicza w Dęblinie, Politechnika Rzeszowska oraz aerokluby regionalne.

W tej chwili wachlarz możliwości się zdecydowanie powiększył, jest uczelnia w Chełmie jest możliwość wyszkolenia się za własne środki.

Najszybszą, a zarazem najbardziej kosztowną jest szkolenie w formie self sponsoring, jest on0 tak samo wymagające pod względem zaangażowania kandydata jak pozostałe, które są nieco dłuższe. Szkolenie na uczelni wyższej dodatkowo daje możliwość uzyskania wiedzy obszernej oraz tytuł naukowy.

Czytaj też: 40 tys. miesięcznie. Nawet tyle zarabiają piloci. Zawód z przyszłością?

Jak można rozróżniać szkolenia dla przyszłych pilotów?

- Szkolenia lotnicze można podzielić na: PPL – Private Pilot Licence, którego ukończenie oznacza zdobycie uprawnień do wykonywania lotów na małych samolotach bez możliwości wykonywania zawodu pilota. CPL – Commertial Pilot Licence – posiadając taka licencję można ubiegać się o zatrudnienie w „małym” lotnictwie. ATPL – Airline Transport Pilot Licence – posiadanie takiego dokumentu uprawnia do przekroczenia drzwi kabiny samolotu liniowego czy dużego samolotu pasażerskiego

Te wszystkie etapy szkolenia określiłbym jako podstawowe szkolenie pozwalające na ubieganie się o pracę na stanowisku pierwszego oficera, a w okresie późniejszym kapitana samolotu komunikacyjnego.

Szereg linii lotniczych uruchomiło w ostatnich latach również program „cadet pilot”. To przepustka do zawodu pilota, a jedyne wymagania stawiane kandydatom to znajomość języka oraz świadectwo maturalne. Jak wygląda tego typu szkolenie?

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Maciej Pilipiuk: Pracę pilota porównałbym do pracy osoby zarządzającej zespołem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • BP 2014-12-30 01:43:47

    Pan Maciej Pilipiuk studiował na Politechnice Rzeszowskiej. Mieszkał w Domu Studenckim "Arkus". Już wtedy widzieliśmy w nim wielkiego pasjonata lotnictwa. Należy podkreślić, że jako student wyróżniał się bardzo wysoką kulturą sposobu bycia, co wśród studentów nie jest spotykane w nadmiarze. Pomimo, że wiele lat upłynęło od czasu ukończenia studiów przez pana Macieja w Rzeszowie, to jednak nadal pamiętam tego niezwykle interesującego młodego człowieka zafascynowanego lataniem, o nienagannych manierach w odniesieniu do osób starszych. Serdecznie pana pozdrawiam panie Macieju - BP.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA