Maciej Gwóźdź: Polacy mogą osiągać wysokie stanowiska w korporacjach

– Polska nie jest krajem taniej siły roboczej. Musimy bazować na tym, że mamy dobrą kadrę. To w niej tkwi nasza siła – uważa Maciej Gwóźdź, prezes TRW Steering Systems Poland.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Maciej Gwóźdź: Polacy mogą osiągać wysokie stanowiska w korporacjach

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

13 maj 2015 6:57


TRW ulokowało aż sześć zakładów w Polsce. Dlaczego?

Maciej Gwóźdź, prezes TRW Steering Systems Poland: – To nie jest tak, że rozwijamy się tylko w Polsce. Inwestujemy również w Czechach, na Słowacji czy w Rumunii. W Polsce jesteśmy od lat 90. Początkowo fabryki rozwijały się powoli. Udało nam się jednak zbudować dobre zespoły zarządzające, które współpracują ze sobą. Poza tym widzimy spory potencjał w polskich pracownikach. Właśnie te czynniki decydują o dalszym rozwoju w naszym kraju.

Jest pan przykładem tego, że można być Polakiem i zarządzać dywizją zagranicznego koncernu. Jednak takich osób jest wciąż jest mało. Dlaczego?

 – Wielu Polaków pracuje na bardzo wysokich stanowiskach w międzynarodowych korporacjach. A będzie nas więcej. Po przemianach gospodarczych i zmianie systemu edukacji pokolenie, które reprezentuję, jest w stanie osiągać wysokie stanowiska w strukturach korporacyjnych. To tylko kwestia czasu. Polacy mają duże możliwości, muszą je tylko wykorzystać.

Co jest dla Polaków barierą we wspinaniu się na szczyt w międzynarodowych koncernach?

– Na pewno sporą barierą jest niechęć Polaków do wyjazdów za granicę. Osiągnięcie wyższych stanowisk wymaga nabrania szerszej perspektywy, a to można uzyskać, zdobywając doświadczenie poza Polską.

Jakie cechy są przydatne do zrobienia kariery w globalnych korporacjach?

– Sukces można osiągnąć przede wszystkim dzięki ciężkiej pracy. Ważne jest również zorientowanie na rezultaty oraz wizja tego, co chce się osiągnąć. Musimy samodzielnie sterować karierą, ponieważ nikt nie zrobi tego za nas. Trzeba wziąć odpowiedzialność za swój rozwój zawodowy i nieustannie zwiększać swoje kompetencje. Nie możemy unikać nowych rzeczy i ukrywać się w swojej strefie komfortu, ponieważ będąc w niej, przestajemy się rozwijać.

Jest coś, co wyróżnia polskich menedżerów?

– Polska specyfika biznesowa wywodzi się z zagranicznych koncernów, które inwestowały w Polsce po przemianach gospodarczych. Zatem ci menedżerowie, którzy są zatrudnieni w niemieckich przedsiębiorstwach, pracują podobnie jak Niemcy. Z kolei styl pracy zatrudnionych w amerykańskich firmach jest zbliżony do stylu Amerykanów.

Na pewno polscy menedżerowie są ambitni. Obecnie mają duże możliwości, dlatego są w stanie piąć się po szczeblach kariery w międzynarodowych korporacjach.

Czyli nie jesteśmy już tylko tanią siłą roboczą?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.