LOT wprowadzi kontrolę trzeźwości pilotów. Sprawdzi też bagaże załóg

PLL LOT w ciągu najbliższych dni wprowadzi obowiązkową kontrolę trzeźwości pilotów, a także wyrywkowe kontrole bagaży załóg wracających z rejsów - zapowiada w prezes spółki Rafał Milczarski. Dodaje, że nowe rozwiązania nie są wymierzone w pracowników, mają zwiększyć bezpieczeństwo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

LOT wprowadzi kontrolę trzeźwości pilotów. Sprawdzi też bagaże załóg

  • Dotychczas prowadziliśmy jedynie wyrywkowe kontrole pilotów i personelu pokładowego.
  • Po zmianach pozostanie wyrywkowa kontrola trzeźwości stewardes i stewardów.
  • W przypadku pilotów, docelowo każdy z nich w momencie przyjścia do pracy zostanie poddany takiej kontroli.

Związki zawodowe, szczególnie piloci, wskazują na pogarszające się standardy bezpieczeństwa rejsów PLL LOT.

- LOT dba o najwyższe standardy bezpieczeństwa swoich pasażerów i załóg. I to pod każdym względem. Proces ten cały czas usprawniamy, dlatego w najbliższych dniach zmieniamy zasady kontroli trzeźwości. Dotychczas prowadziliśmy jedynie wyrywkowe kontrole pilotów i personelu pokładowego. Po zmianach pozostanie wyrywkowa kontrola trzeźwości stewardes i stewardów. W przypadku pilotów, docelowo każdy z nich w momencie przyjścia do pracy zostanie poddany takiej kontroli.

Skąd taka decyzja? Czy odnotowano przypadek, w którym było podejrzenie co do trzeźwości pracownika?

- To jest praktyka stosowana w liniach lotniczych na całym świecie. Poza tym, nie ma żadnego uzasadnienia dla wyrywkowej kontroli trzeźwości. Budzi animozje wśród pracowników. Wprowadzenie pełnej kontroli jest też pozytywną informacją dla pasażerów, bo pokazuje, że na pokładach LOT-u naprawdę można czuć się bezpiecznie.

Dlaczego te kontrole zostają zaostrzone dopiero teraz?

- Mieliśmy przypadek, który zwrócił naszą uwagę na to, aby procedurę tę uszczelnić. Pilot, który został wytypowany do kontroli, nie chciał jej się poddać. W rezultacie nie poleciał samolotem. Poddał się tej kontroli dopiero po kilku godzinach. Wprowadzenie obowiązkowych kontroli trzeźwości to nie jest wotum nieufności wobec pracowników. To jest warunek sine qua non wykonywania przez nich swoich obowiązków, a więc z perspektywy spółki jest to profesjonalizacja.

Kiedy zostaną wprowadzone nowe rozwiązania?

- Jeszcze w tym tygodniu.

Czy to jedyna zmiana, jaką chce pan wprowadzić?

- Nie. Również w ciągu najbliższych dni wejdą w życie wyrywkowe kontrole bagaży załóg wracających z rejsów. Do tej pory nie było takich kontroli, a jest w interesie wszystkich uczciwych i profesjonalnych pracowników i współpracowników, których jest znakomita większość, by wprowadzić normalne, cywilizowane zasady ochrony dóbr należących do spółki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Alicja 2018-09-13 10:24:06

przez niego wszystko rosnie na stacjach zachodnich

bajkopisarz 2018-09-13 10:10:54

Jak cena paliwa tak szybko poszła w górę to możliwe że tak samo szybko spadnie.

play 2018-09-12 16:52:25

to ze podniosly sie ceny paliw to nie znaczy ze nie spadna. moim zdaniem to chwilowy kryzys. byleby nie pojawily sie znowu jakies czynniki podnoszace ryzyko.