Kulturę firmy trzeba umiejętnie pielęgnować

W każdym regionie na świecie trzeba tak przekazywać i pielęgnować kulturę firmy, aby nie zniszczyć tej lokalnej – mówi Evelyne Chabrot dyrektor HR grupy Accor.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kulturę firmy trzeba umiejętnie pielęgnować

PODZIEL SIĘ


Autor: GK

25 cze 2013 9:00


Zaczynała pani pracę na stanowisku asystentki kierowniczki obsługi pokojowej i przeszła wszystkie szczeble kariery. Jak się dochodzi do takiego sukcesu?

Dyrektor HR działalności operacyjnej działu hotelarstwa i dyrektor ds. mobilności międzynarodowej i pracowników delegowanych za granicę na szczeblu grupy Accor: Zawsze chciałam być najlepsza w moim zespole. To moja dewiza. Ważne było też to, że lubiłam moją pracę. Przełożeni to dostrzegali, inni ludzie dookoła także, dlatego byli gotowi mi pomóc.

Rodzina zapewne też?

- Moja mama i ojciec pracowali w hotelarstwie. Na początku nie chciałam pracować w tym zawodzie. Przerażało mnie to, że hotel musi być otwarty w weekendy i w nocy, i w święta.

Jednak mój ojciec mnie przekonał do tej pracy. Powiedział mi, że się urodziłam z talentem do tego zajęcia. Nie od razu było wszystko w porządku. Na początku swojej kariery przez dwa lata byłam księgową. Potem zrozumiałam, że to nie dla mnie.

Teraz pani zarządza ludźmi w wielu krajach świata. Co jest najważniejsze w tej pracy?

- Dawanie ludziom informacji, strategii i wizji, jak mają się rozwijać. W każdym regionie na świecie trzeba tak przekazywać i pielęgnować kulturę firmy, aby nie zniszczyć tej lokalnej.

Jak to zrobić?

- Trzeba dać ludziom możliwość dokształcania się i rozwoju. Temu służy m.in. Akademia Accord, uniwersytet, który ma ułatwić realizację polityki wspierania karier zawodowych. Branża hotelarska to jest praca z ludźmi. Ważne, żeby pracownicy czuli się pewni siebie i na właściwym miejscu.

Czy polscy pracownicy tej branży muszą się jeszcze dużo nauczyć?

- Chcemy nauczyć Polaków otwartości na obcokrajowców i na inne kultury. Dobrze by było, gdyby byli też bardziej mobilni. Polacy nie lubią się przeprowadzać. Tymczasem my mamy programy mobilne, które pozwalają przenosić pracowników z miasta do miasta, ale tu na przeszkodzie stoi infrastruktura, taka jak mieszkanie czy szybki dojazd. Choć młodzi coraz częściej są bardziej mobilni.

Polacy są bardzo przywiązani do swojej kultury. Jest to wyzwanie HR-owe, by nie tracąc własnej kultury, otworzyć się na inne.

Macie też specjalny program związany z walką o równość płci.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.