PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Skorupińska: Profil czeskiego menedżera jest bardzo zbliżony do profilu polskiego lidera

- Polska i Czechy są bardzo podobne jeśli chodzi o strukturę zatrudnienia, świadczenia, poziomy wynagrodzeń, a także rynki wynagrodzeń. Również prawo pracy, schemat działania i struktura związków zawodowych są prawie identyczne - mówi Kamila Skorupińska, dyrektor pionu zarządzania ludźmi i organizacją oraz członek zarządu w firmie Cemex.

Skorupińska: Profil czeskiego menedżera jest bardzo zbliżony do profilu polskiego lidera
REKLAMA
Cemex Polska został laureatem konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi w 2013 r. Wyróżnienie zostało przyznane za nowoczesne programy edukacyjne. Jakie?

Kamila Skorupińska, dyrektor pionu zarządzania ludźmi i organizacją oraz członek zarządu w firmie Cemex: To, co jury wzięło pod uwagę to nasze podejście do edukacji i rozwoju pracowników. Nasze programy charakteryzują się wykorzystywaniem zróżnicowanych metodologii uczenia. Z reguły jest to e-learning powiązany z warsztatami, a także z pracą projektową.

Większość szkoleń rozpoczyna się e-learningiem, za pomocą którego pracownicy zdobywają wiedzę teoretyczną w dogodnym dla siebie czasie. Ten pierwszy krok powoduje, że wiedza uczestników szkolenia wyrównuje się, a na warsztaty pracownicy przychodzą przygotowani. Wtedy też spotkanie warsztatowe jest bardziej efektywne. Wszystkie programy e-learningowe kończą się testem, co pozwala nam na sprawdzenie poziomu wiedzy personelu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ramach warsztatów odbywa się interakcja z trenerami na zasadzie ćwiczeń, praktyki, dyskusji czy też rozwiązywania problemów. Bardzo ważne dla nas jest, aby materia szkoleniowa była przedmiotem projektów i zadań, które pracownik musi wykonać w ramach programu szkoleniowego. Pozwala to na późniejsze wykorzystanie przez pracownika wiedzy w swoim miejscu pracy - szkolenie przynosi zamierzone efekty. Tylko wtedy gdy pracownik potrafi wykorzystać zdobyte informacje w praktyce możemy powiedzieć, że naprawdę się rozwija.

Proszę podać przykład.

- Mamy szkolenie „Legacy" z przywództwa dla przełożonych, uwzględniające w szczególności aspekt bezpieczeństwa. Składa się ono z e-learningu, warsztatu oraz oceny 360, dzięki której menedżer otrzymuje informację zwrotną, pomocną w wyznaczeniu obszarów, nad którymi musi popracować.

Cemex Polska jako pierwsza firma budowlana podpisała Kartę różnorodności. Jest to dość duże wyzwanie.

- Myślę, że nie mamy ciężej niż inne firmy. W kwestii różnorodności płci - zdecydowanie branża przemysłowa czy budowlana z natury rzeczy jest domeną mężczyzn. Z przyczyn fizycznych kobiety rzadko decydują się, aby aplikować np. na stanowiska operatorskie czy robotnicze. Radzimy sobie jednak dobrze, jeśli chodzi o obsadzanie miejsc kierowniczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skorupińska: Profil czeskiego menedżera jest bardzo zbliżony do profilu polskiego lidera

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA