Jaworski: Polska powinna otworzyć się na emigrantów, szczególnie informatyków

- Informatyka powinna być jedną z pierwszych branż, w której zastanawialibyśmy się, czy Polska nie powinna być krajem przyjmującym emigrantów - mówi Michał Jaworski, dyrektor ds. strategii technologicznej w Microsofcie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jaworski: Polska powinna otworzyć się na emigrantów, szczególnie informatyków

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

22 maj 2014 6:09


Mało kto w Polsce zdaje sobie sprawę z tego, że sektor informatyczny jest jednym z największych sektorów w naszym kraju...

Michał Jaworski, dyrektor ds. strategii technologicznej w Microsofcie i wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji: Zgadza się. Sam sektor teleinformatyczny w Polsce to jest ok. 40 mld zł obrotu rocznie, ponad 100 tys. zatrudnionych osób, 75 tys. studentów kierunków informatycznych.

Kilka lat temu Boston Consulting Group opracowało raport, z którego wynikało, że sektor teleinformatyczny stanowi 2,7 proc. polskiego PKB. Ministerstwo Gospodarstwa przeprowadziło badanie w ubiegłym roku i oszacowało tę liczbę na ok. 7 proc., choć ja nie mam jeszcze przekonania, że to może być już aż tyle.

Komisja Europejska przedstawia czarne prognozy, jakoby już nawet za rok, na rynku pracy miało zabraknąć miliona specjalistów w branży IT. Czy to są faktycznie problemy, które państwo już teraz gdzieś na rynku obserwują?

- Tak. Komisja Europejska w którymś momencie powiedziała, że tylko dwa kraje nie będą dotknięte brakiem specjalistów od informatyki - Niemcy i Polska. Natomiast już teraz widać, że miejsca, które do tej pory nie były - przepraszam za wyrażenie - ludzko wyeksploatowane, głównie na ścianie wschodniej, już takie nie są i tam również coraz trudniej o specjalistów.

Wyjechali?

- Wbrew pozorom nie było też aż tylu wyjazdów informatyków z Polski za granicę, jakby mogło się wydawać. Kilkanaście lat temu, kiedy kanclerz Schroeder zapraszał informatyków do Niemiec, ]wyjechało tylko ok. 200 osób. Oczywiście to nie znaczy, że Polacy nie wyjeżdżają do pracy za granicę - można ich spotkać we Francji, Wielkiej Brytanii, Emiratach Arabskich czy Stanach Zjednoczonych, ale coraz większe znaczenie ma dla nich to, że mogą zostać w Polsce i stąd pracować na zlecenie zagranicznych firm.

Nikt nie prowadzi takich statystyk, więc nie wiadomo, ile takich osób dokładnie jest. Faktem jest jednak, że zdobycie w tej chwili fachowca informatyka, programisty robi się coraz bardziej problematyczne. Uposażenie informatyka jest coraz wyższe, nawet w tych regionach, w których można było do tej pory oczekiwać, że specjaliści będą pracowali za niższe wynagrodzenie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ajatollah 2014-05-23 11:27:09

Proszę nie ściagąc ludzi z Indii. Skutki będą nieodwracalne....