Jak nam się będzie chciało, to prześcigniemy zagranicznych kolegów, nawet się na nich nie oglądając

Mam świetny projekt. Chcę do niego zaangażować dobrych specjalistów z Polski, płacąc po europejsku. Muszą tylko powiedzieć: tak. A oto, co słyszę: nie wiem, czy będę mieć czas.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak nam się będzie chciało, to prześcigniemy zagranicznych kolegów, nawet się na nich nie oglądając

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

26 wrz 2013 8:01


Obserwujemy dynamiczny rozwój technologii z dziedziny bezpieczeństwa IT. Czy trudno znaleźć pracowników, którzy radzą sobie z wysoko postawioną poprzeczką w tej branży?

Paula Januszkiewicz*, specjalista z branży bezpieczeństwa IT; zarządza firmą Cqure: Pojawiają się problemy ze znalezieniem pracowników w tej branży, co jest symptomatyczne dla nowych technologii. Dodatkowo pracownicy będą tak dobrzy, jak dobre będzie ich doświadczenie w danej technologii.

Trudno znaleźć osobę, która potrafiłaby wszystko, dlatego tworząc zbiór potrzebnych kompetencji, w efekcie kompletujemy zespół składający się ze specjalistów z różnych dziedzin. Miejsca na nowych specjalistów z branży bezpieczeństwa nigdy nie brakuje.

Jakie kompetencje są kluczowe dla tych stanowisk?

- Otwartość na zmiany, szybkie, ale przemyślane reagowanie w określonych sytuacjach, własna opinia na temat bieżących wydarzeń z dziedziny bezpieczeństwa, umotywowana doświadczeniem, skrupulatność, dociekliwość i zwracanie uwagi na szczegóły.

Zwykle z takim kompletem kompetencji idzie w parze zdobywana latami wiedza. Bardzo cenię generalny optymizm czy też lekki pracoholizm, który wynika po prostu z pasji.

W dziedzinie bezpieczeństwa IT oprócz kompetencji i doświadczenia pracowników ważne jest także to, by firma mogła zaufać nowym osobom, dopuszczając ich do ważnych informacji wewnętrznych. Gdzie firmy powinny ich szukać?

- Najlepsi specjaliści pojawiają się zwykle na konferencjach, prezentacjach, szkoleniach czy spotkaniach specjalistycznych. Ich aktywność można także obserwować na branżowych forach internetowych lub czy stronach internetowych, gdzie prowadzą prezentacje online albo blogi. Takie działanie świadczy o jednym: aktywności w branży, a to bardzo się ceni.

Na jakie aspekty pracy stawia się w szkoleniach przygotowywanych z myślą o administratorach, by byli świadomi zagrożeń, jakie mogą wystąpić w środowisku IT?

- W moich szkoleniach stawiam na pracę z przykładami i użyteczność. Ważna jest także znajomość systemu operacyjnego. Wielokrotnie słyszałam po moim szkoleniu słowa, o które sama nie prosiłam: „Myślałam/em, że znam Windows, ale po tym szkoleniu wiem, że jeszcze wiele muszę się nauczyć". Takie słowa słyszy się od osób, które przed szkoleniem mówią, że mają 15-25-letnie doświadczenie w pracy z infrastrukturą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

8 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kamil 2014-02-22 11:18:55

3400 EUR brutto? Hah, niestety jest to dość niska stawka jak za udział w projekcie, chyba, ze za tydzień pracy... Wtedy ok. Jednak Polacy cały czas mają tą zabawną wizję 'stawek' i nadal nie wiedzą co to jest 'europejska stawka' i ekscytują się 3400 EUR, ech... Chętnie pracowałbym z Paulą, bo wiem, że wie o czym mówi.

Stress Test 2014-01-20 10:45:36

Pani Paulino Każdy oprócz dobrej pensji oczekuje stabilności. Nie sztuka wziąć udział w projekcie a za jakiś czas znowu szukać pracy. Poza tym hasło "Europejskie stawki" brzmi nieco enigmatycznie. Zwłaszcza w IT, gdzie są takie braki a język branżowy jest najmniejszym problemem, bo większość pojęć jest "żywcem wyrwana" z angielskiego. Mam kolegę, programistę, który w zeszłym roku świeżo po studiach (BSc nie MSc) dostał pracę w Holandii za 3400 euro/miesiąc podstawy brutto. Jeśli Pani nie może znaleźć ludzi, to może stawki które Pani proponowała nie są aż tak rewelacyjne jak Pani myśli? Proszę też z góry nie osądzać tych którzy stwierdzili, że mają za mało doświadczenia. Czy wolałaby Pani ludzi, którzy wyolbrzymiają umiejętności a gdy projekt się faktycznie zaczyna nie radzą sobie? Pozdrawiam

anbolux1 2013-10-26 11:24:12

Brawo Paula tak trzymaj,jesteśmy z Tobą!!!!