Homo sedus może nie doczekać emerytury

Po pięciu latach pracy w pozycji siedzącej od 50 do 60 proc. pracowników biurowych skarży się na dolegliwości bólowe, które wynikają z siedzącego trybu pracy - twierdzi Maciej Żłobiński, właściciel firmy Activus.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Homo sedus może nie doczekać emerytury

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

27 cze 2013 9:03


W publikacjach dotyczących zdrowia pracowników bije pan na alarm, że nie wszyscy siedzący za biurkiem dożyją emerytury. Pana zdaniem to wina m.in. źle dobranych mebli biurowych. To chyba przesada?

Maciej Żłobiński, właściciel firmy Activus, specjalizującej się w tworzeniu optymalnych warunków pracy intelektualnej: Poważne zagrożenie wynikające ze zmiany trybu życia większości ludzi w krajach wysoko rozwiniętych, tzn. z faktu, że z homo erectus zmieniliśmy się w homo sedus ˜-˜ człowieka siedzącego, nie jest przesadzone. Jest za to niezauważane jako poważny problem. Siedzimy w podstawówce, w gimnazjum, w liceum, na studiach. Siedzimy za biurkiem w pracy. Wracamy do domu i siedzimy dalej: przy posiłku, przy odrabianiu lekcji, przy oglądaniu telewizji, przy komputerze. Tak żyje większość z nas, poza tymi, którzy znajdują czas na uprawianie sportu lub pracują fizycznie. Tymczasem jeszcze nasi rodzice czy dziadowie wiedli znacznie aktywniejszy tryb życia.

Oni dożyli emerytury. Pracownicy z pokolenia homo sedus też mają na to szanse?

- Zdrowie większości z nas jest poważnie zagrożone. Grożą nam zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które mogą prowadzić do zespołów bólowych uniemożliwiających pracę, a nawet normalne życie. Zmiany w trybie naszego życia nastąpiły zbyt gwałtownie, aby organizmy mogły się do nich dostosować. I tak w porównaniu do pozycji leżącej, przy pozycji siedzącej obciążenia może wzrosnąć nawet o 475 proc.! Także w pozycji stojącej wyprostowanej obciążenie kręgosłupa jest prawie o połowę mniejsze niż w pozycji siedzącej.

Skutek jest taki, że po pięciu latach pracy w pozycji siedzącej od 50 do 60 proc. pracowników biurowych skarży się na dolegliwości bólowe, które wynikają właśnie z siedzącego trybu pracy. Z każdym kolejnym rokiem stażu pracy ten odsetek rośnie. Mało kto jest jeszcze w Polsce świadomy, że istnieją również schorzenia wynikające z siedzącego trybu pracy, które mogą prowadzić do zgonu.

Jednak praca za biurkiem jest nieunikniona w wielu branżach i zawodach.

- Dlatego ważne, by pracodawcy mieli świadomość zagrożenia wynikającego z nieergonomicznych stanowisk pracy i prowadzili działalność edukacyjną wśród swoich pracowników. W zakładach pracy powinni stworzyć pracownikom biurowym odpowiednie warunki, które zminimalizują negatywny wpływ pracy w pozycji siedzącej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.