Grygier-Siddons: Kompetencje Polaków są coraz częściej doceniane na rynkach zagranicznych

– W Polsce często lider kojarzy się z kimś, kto ma zawsze rację i od kogo zależy nagroda lub kara. W Anglii moi przełożeni podejmowali często bardzo ważne i trudne decyzje, ale nie mieli przy tym obaw, aby ujawnić ludzką twarz – mówi Olga Grygier-Siddons, prezes w PwC na Europę Środkowo-Wschodnią.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Grygier-Siddons: Kompetencje Polaków są coraz częściej doceniane na rynkach zagranicznych

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

2 wrz 2014 6:22


Jak udało się pani osiągnąć tak wielki sukces zawodowy?

Olga Grygier-Siddons, prezes w PwC na Europę Środkowo-Wschodnią: – Nigdy tego nie planowałam i z pewnością miałam sporo szczęścia. Z jednej strony do ludzi, przy których mogłam się rozwijać i którzy często pomagali mi dokonać właściwego wyboru. A z drugiej, że kolejne szanse pojawiały się w takim momencie, że byłam gotowa podjąć ryzyko.

Samo trafienie do londyńskiego city – gdy w Polsce zaczynał się stan wojenny – było pierwszą szansą i doświadczeniem, które w dużej mierze ukształtowało mnie jako człowieka. Po prostu musiałam dać sobie radę. Mówi się także, że emigranci mają dużą zdolność adaptacji i szybkiego uczenia się – z pewnością pomogło mi to w dalszej drodze zawodowej. Poza tym praca nigdy nie była dla mnie tylko pracą – sprawia mi to ogromną satysfakcję.

Czytaj też: Kobiety same utrudniają sobie drogę na szczyt

Wciąż mało Polaków kieruje międzynarodowymi firmami. Dlaczego?

– Na szczęście coraz więcej, gdyż kompetencje Polaków coraz częściej są doceniane na zagranicznych rynkach. Ma to także związek z pozycją gospodarczą Polski – znacznie trudniej wypłynąć na szerokie wody, kiedy Polska pozostaje rynkiem peryferyjnym. Tymczasem wraz z rosnącym znaczeniem gospodarczym naszego kraju automatycznie rośnie rola menedżerów zarządzających tym obszarem w strukturach międzynarodowych korporacji. To ważny i trudny rynek, dlatego jeśli ktoś odniósł sukces u nas, zaczyna być to zauważane. 

Czytaj też: Polacy coraz ważniejsi w globalnych koncernach

Jakie cechy są przydatne do zrobienia kariery w globalnych korporacjach?

– W dużej części te same co w polskich firmach, choć oczywiście w przypadku struktur globalnych większego znaczenia nabiera elastyczność, umiejętność dostosowywania się do zmian, otwartość czy zdolność poruszania się w różnych środowiskach kulturowych i wrażliwość na kwestie kulturowe. Szczególnie że istnieją różnice osobowościowe i różnice kulturowe między stylami zarządzania na poszczególnych rynkach geograficznych i aby skutecznie poruszać się w organizacji globalnej, trzeba wiedzieć, kiedy z jakiego stylu skorzystać i jak dostosować się do kultury organizacyjnej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.