Cechy przywódcze młodych ludzi weryfikujemy podczas rekrutacji

– Przywódca ma umiejętność tworzenia wizji, obrazu przyszłości, a także nakłonienia ludzi, aby za tą wizją podążali – mówi Marek Kapuściński, prezes Procter & Gamble w Polsce i w centralnej Europie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cechy przywódcze młodych ludzi weryfikujemy podczas rekrutacji

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

1 paź 2013 8:00


Skąd się wzięła opinia, że Procter & Gamble to kuźnia przywódców?

Marek Kapuściński, prezes Procter & Gamble w Polsce i w Europie centralnej: Niewątpliwie chodzi tu o filozofię przywództwa naszej firmy, która opiera się m.in. na budowaniu organizacji od wewnątrz. Oznacza to, że od pierwszego dnia, kiedy pracownik do nas przychodzi, zazwyczaj zaraz po ukończeniu studiów, przejmuje odpowiedzialność za konkretne zadania, projekty, a także za budżet. Jesteśmy zdania, że nie można zarządzać i przewodzić biznesowi, jeśli nie jest się przywódcą.

Czy to znaczy, że osoby zaczynające u was pracę od razu są przywódcami?

- Cechy przywódcze tych młodych ludzi weryfikujemy podczas rekrutacji. Wierzymy, że jeśli w życiu studenckim dokonało się już czegoś, co jest dowodem na posiadanie tych cech, to w życiu zawodowym są one rozwijane.

Co zatem stanowi o tym, że ktoś jest przywódcą?

- Umiejętność tworzenia wizji, obrazu przyszłości, a także nakłonienia ludzi, aby za tą wizją podążali. Dobry przywódca im to podążanie również umożliwia, nie blokuje ich, a także sam się w realizację tej wizji angażuje.

Przywódca musi też mieć umiejętność egzekucji tych rzeczy. Dużo można przecież opowiadać, ale najważniejsza jest siła sprawcza, czyli żeby rozwiązania wprowadzać w życie.

W jaki sposób firma wspiera rozwijanie cech przywódczych u swoich pracowników?

- Jest wiele elementów codziennej pracy, które w tym pomagają, tzw. on the job training, a także coaching, który na co dzień praktykujemy z członkami zarządu czy osobami do mnie raportującymi.

Nie ja decyduję o przebiegu naszych spotkań. To jest czas dla osoby, która się ze mną spotyka. Może przyjść i powiedzieć: mam pomysł, waham się, poradź mi. Chodzi o dialog i dorosłe partnerstwo.

Dlaczego firma rekrutuje tylko osoby prosto po studiach?

- Stosujemy zasadę budowania organizacji od wewnątrz. Oznacza to, że na stanowiska początkowe zatrudniamy rzeczywiście ludzi tuż po ukończeniu studiów lub w trakcie ich trwania. Jesteśmy firmą, która chce zatrzymać ludzi na długo, chce, aby rozwijali tę organizację.

Rozwijanie się wraz z firmą pozwala ludziom tworzyć swoje przywództwo, a nam korzystać z ich rosnącego doświadczenia. Wszystko w otoczeniu silnej, jednolitej korporacyjnej kultury opartej na misji, wartościach i zasadach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Johan 2015-01-30 19:14:15

Komu przewodzą pracownicy Procter&Gamble, skoro wszyscy są przywódcami?

joanna 2013-10-03 06:41:42

Zgadzam sie z przedmowca. To tak jak w naszej polskiej kadrze narodowej (mowie oczywiscie o pilce noznej). Liderzy, pamietajcie o podleglych sobie pracownikach-doceniajcie ich i motywujcie bo w wielu miejscach niestety wciaz bardzo tego brakuje.

Bartek 2013-10-02 11:03:29

Czytajac ten artykul caly czas sie zastanawialem "a gdzie jest zespol, praca zespolowa", czlowiek nawet jesli jest najlepszym liderem nie osiagnie nic bez zespolu. Jesli zespol jest slaby lider rowniez, jesli zespol jest silny to lider rowniez.