Beata Stola: Niektórzy kandydaci mają zbyt wybujałe ambicje

- Niektórzy kandydaci mają niską motywację do pracy, zbyt wysokie aspiracje i wybujałą ambicje. To sprawia, że nie mają pracy - uważa Beata Stola, dyrektor ds. personalnych na Europę Środkową i Wschodnią UPC Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Beata Stola: Niektórzy kandydaci mają zbyt wybujałe ambicje

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

26 lis 2014 13:45


Jak znajomość nowych technologii wpływa na szansę znalezienia pracy?

Beata Stola, dyrektor ds. personalnych na Europę Środkową i Wschodnią UPC Polska: - Kompetencje cyfrowe, jako umiejętność efektywnego korzystania z nowych technologii i mediów elektronicznych, są bardzo poszukiwane przez pracodawców. Wynika to przede wszystkim z dynamicznego rozwoju technologicznego, kierunków, w których podąża rynek pracy oraz widocznego od kilkunastu lat wysokiego zapotrzebowania na specjalistów z branży telekomunikacyjnej i high-tech.

Czytaj też: Młodzi ludzie bez kompetencji i umiejętności

W wielu zawodach czynnikiem wpływającym na atrakcyjność kandydata i warunkującym jego zatrudnienie staje się umiejętność wykorzystywania różnego rodzaju aplikacji i systemów, wyszukiwania informacji za pośrednictwem internetu oraz kreatywnego ich wykorzystywania.

Również w naszej firmie e-umiejętności mają ogromne znaczenie, zarówno z perspektywy doboru nowych pracowników, jak i efektywności osób już pracujących.

Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?

- Wśród grup najbardziej poszukiwanych przez pracodawców od kilku lat znajdują się inżynierowie i informatycy, a także handlowcy, którzy potrafią efektywnie sprzedawać. Przedstawiciele ostatniej z grup zatrudniani sią niemalże we wszystkich branżach, nie tylko z zakresu wysokich technologii i telekomunikacji. Dostrzegamy także, że na rynku pracy poszukiwani są menedżerowie średniego i wysokiego szczebla.

Czytaj też: W tych zawodach ludzi do pracy trzeba ze świecą szukać. Pracodawcy mają problem

W branży telekomunikacyjnej bardzo często spotykamy się z potrzebą pozyskiwania wysokiej klasy specjalistów, inżynierów związanych z telekomunikacją ale też pracowników z obszaru szeroko rozumianego bezpośredniego kontaktu z klientem – zarówno jego obsługi, jak i sprzedaży produktów oraz usług.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Wkurzona ona 2016-02-08 12:23:09

Ta pani chyba nie wie co mówi, właśnie przez te wszystkie elektroniczne nowinki mamy społeczeństwo ogłupiałe, komputery, szmery bajery, aplikacje. Właśnie przez to młodzi nie mają pracy, ambicje to jedno ale bezmyślność drugiej strony to drugie. Po co mieć ambicje, po co być mądrym, oczytanym...po to żeby pracodawca mógł nami manipulować? Ja się nie zgadzam.