Anna Brzezińska: Dzięki jawnemu systemowi wynagrodzeń nie ma poczucia niesprawiedliwości wśród załogi

– Zawiedzenie i rozczarowanie pracownika to największy wróg każdego pracodawcy. Wszystko, co mówimy o sobie na zewnątrz, musi dokładnie pokrywać się z tym, co rzeczywiście dzieje się w firmie – mówi Anna Brzezińska, talent manager w firmie Spartez.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Anna Brzezińska: Dzięki jawnemu systemowi wynagrodzeń nie ma poczucia niesprawiedliwości wśród załogi

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

17 sie 2015 6:52


Dobrzy specjaliści IT nie szukają pracy, to praca szuka ich. Czy ten problem dotyczy firmy Spartez?

Anna Brzezińska, talent manager w Spartez: – Tak, to prawda, bardzo dobrzy specjaliści z branży IT są bierni w poszukiwaniu pracy. Jeśli chodzi o spływ aplikacji na nasze ogłoszenia o pracę, to raczej nie mamy z tym problemu na tym etapie rekrutacji. Na przykład na stanowisko programisty Java spłynęło w zeszłym roku ponad 460 aplikacji.

Problem polega na wybraniu kandydatów, którzy faktycznie spełniają nasze wymagania. Tutaj liczby są już zupełnie inne. Na wyżej wymienione stanowiska zatrudniliśmy 10 osób.

Prowadzicie dosyć ostrą selekcję.

– Nazwałabym to raczej bardzo szczegółową selekcją. Szukamy przede wszystkim utalentowanych kandydatów, czyli takich, którzy nawet jeśli nie znają konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie, to będą wiedzieć, gdzie i jak szukać rozwiązania. Bardzo ważne jest dla nas, aby osoby, które chcą dołączyć do naszego zespołu, miały niegasnące chęci do rozwoju osobistego, poszerzania swojej wiedzy i umiejętności, a także otwartość na dzielenie się nią.

Oczywiście nie wystarczą nam obietnice i zapewnienia, zazwyczaj potrzebujemy konkretnych przykładów z dotychczasowego życia zawodowego, które to potwierdzają. Bardzo istotne są też kompetencje miękkie.

Czyli menedżerów rekrutujecie z zewnątrz?

– Tak, ale nie tylko. Mamy również awanse wewnętrzne i od tego rozpoczynamy poszukiwania. Istnieją stanowiska, na które bardzo nam trudno znaleźć kandydatów  wewnątrz organizacji i na zewnątrz. Na przykład obecnie poszukujemy kandydatów na stanowisko prinicpal product manager.

Problemy ze znalezieniem takich osób mamy zarówno my w Polsce, jak i nasi koledzy w Australii. Wynika to z tego, że jest to dość nowe stanowisko na rynku pracy na całym świecie i większość specjalistów z tej dziedziny możemy odnaleźć np. w Stanach Zjednoczonych w Dolinie Krzemowej.

W Polsce dobrzy product managerowie to zazwyczaj twórcy start-upów, które odnosiły sukces i z wiadomych powodów nie chcą zmieniać pracy. Dlatego na to stanowisko szukamy kandydatów na całym świecie. Podobnych stanowisk do obsadzenia mamy kilka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.