Absolwenci zagranicznych szkół są odważniejsi

Poziom kształcenia w Polsce oceniam bardzo wysoko. Ale absolwenci zagranicznych szkół chętniej rzucają się na głęboką wodę i widać, że takie podejście zostało im wpojone podczas studiów, praktyk studenckich czy innych form aktywności - ocenia Anna Łotocka z Tauron Polska Energia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Absolwenci zagranicznych szkół są odważniejsi

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

22 lut 2013 12:14


Państwa firma rozpoczyna drugą edycją programu zarządzania talentami. Pierwsza się udała?

Anna Łotocka, dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi Tauron Polska Energia: - Jednym z naszych celów strategicznych w obszarze rozwoju kapitału ludzkiego było uruchomienie Programu Zarządzania Talentami. Pracownicy Tauron Polska Energia mogą uczestniczyć w jednej z czterech grup talentów: „Wschodzące Talenty", „Eksperci", „Z potencjałem menedżerskim" oraz „Doświadczeni menedżerowie".

Dzięki pierwszej edycji programu mamy świetnie wyszkoloną grupę pracowników, którym spółka zapewniła aktywności rozwojowe, dostosowane do ich indywidualnych planów i predyspozycji. Można ją więc śmiało zaliczyć do udanych. Teraz kolejna grupa pracowników może rozwijać swoje kluczowe kompetencje. Chętnych nie brakuje, podobnie jak nowych wyzwań w różnych obszarach biznesowych, które czekają na „talenty".

W jaki sposób oceniacie i kwalifikujecie talenty?

- Zasady kwalifikowania do Programu Zarządzania Talentami są jasne i ogólnodostępne dla pracowników spółki. W jednej edycji może uczestniczyć ok. 7 proc. ogółu pracowników. Selekcja odbywa się dwuetapowo. Pierwszy krok to uzyskanie przez pracownika w Systemie Ocen Pracowniczych oceny „powyżej oczekiwań". Następnie pracownik bierze udział w procesie Assessment Center, którego wynik pozwala przewidzieć dopasowanie osoby do wybranej grupy „talentów". Pracownicy wypełniają specjalne wnioski, w których wskazują swoje plany rozwoje i argumentują je w oparciu m.in. o dotychczasowe osiągnięcia.

Czy dostrzega pani różnice między polskimi kandydatami a tymi, którzy zdobyli doświadczenie w zagranicznych firmach w zakresie świadomości własnych umiejętności?

- Wielu naszych pracowników ma bardzo wysokie kwalifikacje, udokumentowane dyplomami znanych polskich uczelni. Poziom kształcenia w Polsce oceniam bardzo wysoko, uczelnie starają się podążać za oczekiwaniami rynku pracy i cały czas dywersyfikującą się pulą poszukiwanych przez pracodawców umiejętności czy specjalistycznej wiedzy. Jeżeli miałabym wskazać podstawową różnicę pomiędzy absolwentami polskich a zagranicznych uczelni, to przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przygotowanie studentów w trakcie studiów w obszarach komunikacji, relacji interpersonalnych i podejścia do pracy z psychologicznego punktu widzenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.