Życie w stolicy: Jakie są koszty utrzymania w Warszawie?

• Koszt utrzymania trzyosobowej rodziny w Warszawie wyliczany jest na 4650 zł.
• Wysokie są koszty wynajmu mieszkania w stolicy.
• Do tego dochodzą rachunki, jedzenie, ubrania itp.
• Nie wszystkich na to stać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Życie w stolicy: Jakie są koszty utrzymania w Warszawie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 lip 2016 9:59


Miesięczne sztywne koszty życia trzyosobowej rodziny w Warszawie? 4650 złotych - wylicza czytelnik Kuriera PAP. I wymienia: wynajem mieszkania - 1500 zł, jedzenie - 1200 zł itd.

Czytelnik podzielił się swoimi wyliczeniami dotyczącymi domowego budżetu. Według niego koszty wynajmu mieszkania w Warszawie są wysokie.

- Za kawalerkę trzeba zapłacić ok. 1500 złotych, do tego dochodzi prąd, woda, internet, czyli jakieś 100 złotych miesięcznie - wylicza. Jak dodaje, jedzenie dla trzech osób, w tym dziecka, to kolejne 1200-1300 złotych, jeżeli nie chce się na wszystkim oszczędzać. Na ubrania, zabawki czy lekarstwa dla chorego dziecka rodzina przeznacza średnio 200-300 zł.

- Samochód grat, który co chwilę wymaga napraw, benzyna, do tego bilet miesięczny na komunikację, czyli minimum 500 złotych miesięcznie. Rata kredytu - 700 złotych, publiczny żłobek - 450 złotych - kalkuluje czytelnik. Zastrzega przy tym, że początkowo konieczne było posłanie dziecka do prywatnego żłobka, bo w państwowych zabrakło miejsca, a to kosztowało rodzinę 1500 złotych.

- Miesięczne sztywne koszty życia trzyosobowej rodziny w Warszawie? 4650 złotych. A gdzie nieprzewidziane koszty: naprawa auta...czy jakieś wakacje? - pyta.

Jak dodaje, ludzie po studiach żyją w Polsce od pierwszego do pierwszego. - A przecież wiele osób zarabia 2000 złotych na rękę lub mniej - dodaje.

Z danych GUS o sytuacji gospodarstw domowych w 2015 roku wynika, że w poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę (czyli po potrąceniu wszystkich podatków) wyniósł 1386 zł.

Podobnie jak w latach ubiegłych najwyższy udział w strukturze wydatków ogółu gospodarstw domowych miały wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe - 24 proc. Kolejną ważną pozycję w wydatkach gospodarstw domowych stanowiły wydatki na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Ich udział w wydatkach ogółem utrzymał się na tym samym poziomie co w roku poprzednim (20,1 proc.).

Podobnie jak w 2014 roku, ponad połowa badanych gospodarstw domowych oceniała swoją sytuację materialną jako przeciętną, 3 na 10 gospodarstw postrzegało ją jako raczej dobrą albo bardzo dobrą, a co szóste - jako raczej złą albo złą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.