Związkowcy walczą o wyższe wynagrodzenia

Według związkowców wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien w 2016 r. wynieść nie mniej niż 5,9 proc., w państwowej sferze budżetowej minimum 10,5 proc., a minimalne wynagrodzenie za pracę powinno zwiększyć się o przynajmniej 7,4 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy walczą o wyższe wynagrodzenia

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

27 maj 2015 10:29


NSZZ "Solidarność", Forum Związków Zawodowych oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych we wspólnym komunikacie skierowanym do Ministra Pracy i Polityki Społecznej przedstawiły swoje propozycje dotyczące przyszłorocznego wzrostu wynagrodzeń.

Pismo przygotowano w odpowiedzi na "na przedstawione przez rząd, prognozowane wskaźniki makroekonomiczne będące podstawą do przygotowania budżetu państwa na 2016 r.".

Według propozycji, wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien wynosić nie mniej niż 5,9 proc., wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej powinien wynosić nie mniej niż 10,5 proc., a wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powinien wynosić nie mniej niż 7,4 proc.

Czytaj też: Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność" o oczekiwaniach względem prezydenta Andrzeja Dudy

"Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2015 r. zwiększony o 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2015" - czytamy w komunikacie.

Zaznaczono, że „strona pracowników zastrzega sobie prawo korekty zaproponowanych wzrostów wynagrodzeń oraz emerytur i rent w przypadku zmiany przez stronę rządową prognozowanych wskaźników makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na 2016 rok”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.