PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Związkowa Alternatywa za jawnością płac. "Ograniczmy patologie na rynku pracy"

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 21 lip 2019 6:00

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa proponuje wprowadzenie pakietu na rzecz większej transparentności na rynku pracy. - Wprowadzenie jawności płac ograniczy patologie na rynku pracy - przekonuje Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Związkowa Alternatywa za jawnością płac. "Ograniczmy patologie na rynku pracy"
Aż 87 proc. kandydatów uważa, że w ogłoszeniach brakuje właśnie informacji o zarobkach. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
 • Postulujemy wprowadzenie jawności płac - mówi Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.
 • Zdaniem związku pracodawcy powinni mieć obowiązek przedstawienia informacji o planowanych wynagrodzeniach w ofertach pracy – powinno to dotyczyć wszystkich rodzajów umów.
 • To nie pierwszy głos za wprowadzeniem jawności płac w Polsce. Tematem tym zajmowali się już m.in. posłowie. Na razie bez efektu. 

Zdaniem Szumlewicza wprowadzenie jawności płac przyczyniłoby się do ograniczenia patologii na rynku pracy i poprawienia jakości dialogu społecznego w poszczególnych przedsiębiorstwach.

- Jawność wynagrodzeń zwiększyłaby zaufanie do instytucji publicznych i poprawiła wizerunek spółek skarbu państwa. Ujawnienie wynagrodzeń, szczególnie przez osoby zajmujące ważne funkcje w życiu społecznym, ucięłoby spekulacje na temat poziomu dochodów kadry kierowniczej, polityków czy dziennikarzy. Dzięki temu powszechna stałaby się wiedza, jakie są nierówności płacowe i jaki jest realny poziom płac w poszczególnych branżach i na poszczególnych stanowiskach. Jawność płac odsłoniłaby też skalę kolesiostwa i przyznawania dobrze płatnych stanowisk rodzinom i znajomym przedstawicieli władzy - wskazuje szef ZA.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nie tylko jawne płace 

Zdaniem związku pracodawcy powinni mieć obowiązek przedstawienia informacji o planowanych wynagrodzeniach w ofertach pracy – powinno to dotyczyć wszystkich rodzajów umów.

ZA wskazuje również na kolejną zmianę, która - w ich opinii - pozytywnie wpłynęłaby na sytuację na rynku pracy. Chodzi o rozszerzenie listy podmiotów objętych obowiązkiem przedstawiania sprawozdań finansowych ze swojej działalności. - Wszystkie podmioty zaufania publicznego powinny przedstawiać pełną informację na temat swoich finansów. Dzięki temu cieszyłyby się większym zaufaniem, a ich członkowie oraz sympatycy wiedzieliby, na co są przeznaczane ich składki i darowizny. Szczególnie trudno pojąć, dlaczego obowiązku przedstawiania sprawozdań finansowych nie ma Kościół katolicki, dysponujący olbrzymimi środkami pieniężnymi, a niepoddany żadnej kontroli - komentuje Szumlewicz. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Związkowa Alternatywa za jawnością płac. "Ograniczmy patologie na rynku pracy"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tres Amigos 500, 600,1200 2019-07-22 15:46:42

  A co to za ZZ? Nikt nie będzie się liczył z takim dziwacznym mikrotworem, po co więc go cytować?

 • Zeghar 2019-07-21 09:29:46

  W zasadzie zabawne, że zrównania płac na tych samych stanowiskach domaga się gość, który jeszcze niedawno ostro protestował przeciwko takim działaniom pracodawcy w PLL LOT...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA