×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ZUS wypłaca coraz więcej świadczeń międzynarodowych

  • Autor: PAP/rs
  • 26 sty 2023 7:53

W pierwszej połowie 2022 roku, w ramach umów międzynarodowych, ZUS wypłacił ponad 289 tysięcy świadczeń emerytalno-rentowych o łącznej wartości 3,3 mld złotych.

ZUS wypłaca coraz więcej świadczeń międzynarodowych
Coraz więcej obywateli naszego kraju, którzy pracowali zarówno w Polsce, jak i za granicą, osiąga prawa do świadczeń emerytalno-rentowych (Fot. materiały ZUS)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Według danych ZUS, w pierwszym półroczu 2022 roku nasz ubezpieczyciel na podstawie umów międzynarodowych wypłacił 289 575 świadczeń o łącznej wartości 3,3 mld złotych.
  • Zdecydowana większość, bo 206 tysięcy świadczeń o wartości 2,6 mld złotych wypłacono w Polsce, przy czym średnia emerytura łączona wyniosła 2 116 złotych.
  • Za granicę wypłacono 83 549 świadczeń o wartości 710 mln złotych, a średnia wysokość świadczenia wyniosła 1 417 złotych.

ZUS wypłaca coraz więcej świadczeń międzynarodowych

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, coraz więcej obywateli naszego kraju, którzy pracowali zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej lub EFTA, osiąga prawa do świadczeń emerytalno-rentowych. Część z nich otrzymuje równoległe świadczenia z dwóch i więcej państw, jednak jest grupa osób, której emeryturę lub rentę za połączony czas pracy w Polsce i za granicą wypłaca ZUS.

"Każde państwo ma odrębny system emerytalny. Jeżeli ktoś pracował np. w trzech krajach i w każdym z nich opłacał przez określony czas składki na ubezpieczenie społeczne, to po osiągnięciu wieku emerytalnego może otrzymywać trzy odrębne emerytury. Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której np. ktoś występuje u nas o emeryturę, a w którymś z państw UE lub EFTA pracował zbyt krótko, by dostać tam świadczenia. Dzięki umowom międzynarodowym okresy ubezpieczenia z innych państw objętych porozumieniem można doliczyć do krajowego stażu" - wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZUS wypłaca coraz więcej świadczeń międzynarodowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA