×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ZUS przygotował się do podwyższenia rent i emerytur

  • Autor: PAP/PSZ
  • 27 lut 2023 12:46

ZUS jest przygotowany do marcowej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - przypomina w poniedziałek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

ZUS przygotował się do podwyższenia rent i emerytur
Prezes ZUS Gertruda Uścińska (fot. PAP/Marcin Obara)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosną o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja będzie kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia

- Jesteśmy przygotowani do wypłacania od 1 marca zwaloryzowanych świadczeń. Waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - przekazała szefowa ZUS.

- Na przykład osoby, których świadczenie wynosi 1338,44 zł, po waloryzacji otrzymają 250 zł więcej, czyli 1588,44 zł. W skali roku oznacza to podwyżkę w wysokości 3000 zł - podkreśliła Gertruda Uścińska.

Jak podał ZUS, emerytura w wysokości 2000 zł wzrośnie o 296 zł do kwoty 2296 zł, co oznacza dodatkowe 3552 zł w skali roku. Emeryci pobierający świadczenie w wysokości 3 tys. zł po waloryzacji dostaną 3444 zł (wzrost o 444 zł). Jak wyliczył ZUS, przełoży się to na 5328 zł podwyżki w skali roku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZUS przygotował się do podwyższenia rent i emerytur

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA