×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ZUS ostrzega Ukraińców. Chodzi o 500 plus

 • Autor: PAP/JP
 • 11 maj 2022 12:48

Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus lub o rodzinny kapitał opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym ZUS – wskazuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

ZUS ostrzega Ukraińców. Chodzi o 500 plus
Uchodźcy z Ukrainy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju.
 • "Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa świadczeń dla rodzin. Dlatego ważne, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Szczegółowa instrukcja, jak to zrobić znajduje się na naszej stronie internetowej" - podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
 • Poinformować o wyjeździe cudzoziemcy mogą przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba wtedy złożyć pismo na formularzu POG.

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma narzędzia, aby sprawdzić, czy dana osoba opuściła nasz kraj. Cudzoziemiec, który pobiera świadczenia dla rodzin i nie poinformuje ZUS o swoim wyjeździe, będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami" - zaznaczył rzecznik.

Zwrócił uwagę, że ZUS weryfikuje legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego.

"ZUS ma dostęp do różnych państwowych rejestrów. Chodzi np. o systemu informacji oświatowej, centralny wykaz ubezpieczonych. W razie potrzeby ZUS będzie mógł korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy prowadzonego przez Straż Graniczną" - wyjaśnił Żebrowski.

"Ponadto, w przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS. ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego, jeżeli świadczeniobiorca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia. Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców" - podkreślił rzecznik.

Jak dodał, obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS także w sytuacji, kiedy wyjadą na zachód do krajów UE.

"W ramach współpracy pomiędzy instytucjami właściwymi do realizacji unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, ZUS może pozyskać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie w ramach prowadzonego postępowaniu o przyznanie świadczeń rodzinnych w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Dotyczy to również Polaków" - wskazał Żebrowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: ZUS ostrzega Ukraińców. Chodzi o 500 plus

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Karol 2022-07-01 03:51:29

  Pomoc to namiot z jedzeniem i miejscem do spania. Rząd dał Ukraińcom Bonus za który zapłaci każdy Polak .młodzież wyjedzie z tej Polski . Także Brawo za zrujnowanie Polaków.

 • Kasia 2022-05-18 17:33:03

  To było do przewidzenie. Powinno być ,że mogą wyjechać ale po powrocie być tutaj minimum trzy miesiące. Wtedy odechciałoby im się tak "podróżować" , bo nie było by ich stać na wynajem za trzy miesiące. Ale cóż ,za jakiś czas przysłowie "Polak mądry po szkodzie" nabierze innego ,głębszego wymiaru.

 • finansjerka 2022-05-11 13:08:46

  Czy rządzą nami durnie???!!!! Codziennie na Ukrainę "wraca" około 50,000 ludzi. I tyle samo "przyjeżdża". Beneficjenci tego socjalu oczywiście NIE wyjadą na więcej niż miesiąc, tylko na 29 dni. Wrócą na 2 dni, wezmą socjal, pozbierają ciuchy "z darów", w NBP wymienią bezwartościowe hrywny na €, i wrócą do siebie. Tam kupią sobie brykę (ponad 60,000 samochodów miesięcznie jest importowanych na Ukrainę!!!) a spłacć będą właśnie z pińcetplusów, kapitału opiekuńczego i wszelakiego innego socjalu hojnie rozdawanego banderowcom przez (nie)rząd z NASZYCH pieniędzy.

  • Okradziony w OFE 2022-05-11 17:01:47

   Tak tak! Kupno samochodu to pierwsza potrzeba ofiar wojny, szczególnie tych, którzy w obcym kraju dostają socjal wyższy niż ich pensja we własnym kraju. Polska funduje Ukraińcom pieniądze na kupno samochodów. I pozwala im zarabiać na wywożeniu "darów" i sprzedawaniu na bazarach. A ogłupione polactwo jeszcze się cieszy, że pomaga "biednym" Ukraińcom. U mnie na malutkim osiedlu podmiejskim rezydują dwie młode rodziny ukraińskie. Każda z wypasioną bryką, co dwa tygodnie znikają na 3-4 dni. Kiedyś widziałem jak pakowali przepastne bagażniki swoich SUVów...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA