×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ZUS ma konkurencję. Oszczędzanie na emeryturę przechodzi gruntowną zmianę

- Jestem przekonany, że w tej dekadzie mamy w pełni realne szanse, żeby Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) były podstawą powszechnego systemu oszczędzania na cele emerytalne - mówi w rozmowie z WNP.PL prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

ZUS ma konkurencję. Oszczędzanie na emeryturę przechodzi gruntowną zmianę
W ocenie prezesa PFR Pawła Borysa na koniec roku uczestnicy powinni mieć na kontach około 20 miliardów złotych (fot. mat. pras. PFR)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Pracownicze Plany Kapitałowe stają się ważnym elementem polskiego rynku kapitałowego.
 • Na koniec tego roku na kontach uczestników programu zgromadzonych będzie około 20 miliardów złotych.
 • W zależności od wieku zmienia się strategia zarządzania naszymi środkami.
 • O problemach rynku kapitałowego będziemy rozmawiać podczas sesji "Rynek kapitałowy" w trakcie XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia 2023 r.

Pracownicze Plany Kapitałowe, pomimo początkowego oporu ze strony części Polaków, zyskują na popularności i zaczynają być ważnym elementem polskiego rynku kapitałowego. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ma ustawowy obowiązek sprawdzania, czy wszystkie podmioty gospodarcze, zobowiązane do utworzenia PPK, już to zrobiły.

Co kwartał otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) informację o płatnikach, którzy deklarowali składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe za osoby zatrudnione i sprawdza, czy widnieją oni w prowadzonej ewidencji. Dotyczy to także danych o zawartych umowach o zarządzanie.

O PPK rozmawiamy poniżej z Paweł Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju.

Od 1 marca tego roku trwa kolejny autozapis do PPK. Jak można ocenić dotychczasowe doświadczenia tego programu kapitałowego?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: ZUS ma konkurencję. Oszczędzanie na emeryturę przechodzi gruntowną zmianę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Takze 2023-03-03 13:14:16

  Ja tak oszedzam , zamiast do zus i ppk kupiłem działkę 30 ar posadziłem orzechy z na nich i na emeryturze będę miał 1000 zł na mc , a jak zlecę komuś to 800 zł, po ch mi zus , działka już jest 2x droższa, jak wpalce na zus 1000 zł to 100 zł przejadają urzędniki , 200 zł zabierają uprzywilejowani , a jak dożyje to mi wypłaca 800 zł, a jak nie dożyje to nie

  • Max 2023-03-03 14:09:08

   Otóż to. Tylko frajer będzie pakował kasę w pomysły stworzone przez państwo tak mało wiarygodne jak nasze.

  • Michał 2023-03-04 15:18:10

   Zakup działki to zupełnie co innego niż takie PPK. Za te 2-4% miesięcznie nigdzie nie nie kupisz. Kto ma głowę na karku sam sobie ogarnie orzechy na emeryturę, kto inny będzie biadolil, że nikt za niego nie pomyślał. Jak na system w którym nic nie musisz robić to dla przeciętnego użytkownika zapowiada sie to w porządku. Wiadomo, im ktos bardziej zaradny i aktywnie będzie zarządzał swoim kapitałem, to lepiej na tym wyjdzie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA