×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ZUS będzie nam wypłacał pieniądze do śmierci. Nie ma lepszego systemu

Nie ma korzystniejszego systemu emerytalnego niż w ZUS-ie. Nieważne, gdzie byśmy odkładali pieniądze na starość, nigdy nie uzyskamy takiej waloryzacji naszych wpłaconych składek; do tego dochodzi coroczna waloryzacja świadczeń - zapewnia dr Janina Petelczyc.

ZUS będzie nam wypłacał pieniądze do śmierci. Nie ma lepszego systemu
Nie ma korzystniejszego systemu emerytalnego niż w ZUS-ie (fot. Unsplash/freestocks)
REKLAMA
 • Obowiązujący w Polsce system emerytalny nigdy nie przestanie być wydolny. Zagwarantowała to reforma z 1999 roku. Gorzej wygląda sytuacja z wysokością naszych emerytur.
 • Generalnie problem polega na tym, że w polskim systemie nasze emerytury są zależne od tego, ile wpłacimy do ZUS-u. To wpływa właśnie na wysokość naszyć świadczeń, ale nie na wypłacalność systemu - tłumaczy dr Janina Petelczyc ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
 • Janina Petelczyc mówi też, abyśmy przestali patrzeć na ZUS jak na instytucję, która jedynie zabiera nasze pieniądze. - Nie ma korzystniejszego systemu emerytalnego niż ten oferowany przez ZUS - zapewnia.

Niedawno opublikowaliśmy pierwszą część rozmowy z dr Janiną Petelczyc. Dowiesz się z niej m.in. dlaczego zamieszki we Francji wywołane podwyższeniem wieku emerytalnego są tak zaciekłe, co wspólnego mają polski i francuski system emerytalny i jakie są możliwe rozwiązania problemu z emeryturami. Tekst dostępny jest TUTAJ

****

W polskim systemie nasze emerytury są zależne od tego, ile wpłacimy do ZUS-u. By mieć wpłaty, trzeba pracować

Mówi pani, że po części Polska poradziła sobie z problemami emerytalnymi. O co chodzi, bo ja z każdej strony słyszę, że system kiedyś przestanie być wydolny, a nam przyjdzie żyć za głodowe emerytury?

- Nasz system emerytalny będzie wydolny. Gorzej z wysokością świadczeń. W Polsce w 1999 roku w pierwszym filarze wprowadziliśmy tzw. system zdefiniowanej składki. Zgodnie z jego założeniami wszystkie składki są księgowane na naszych indywidualnych kontach emerytalnych. Nawet jeśli te pieniądze już dzisiaj są przeznaczane na obecne emerytury, to na koncie mamy zapisane, że wpłaciliśmy tyle a tyle.

A emerytura w Polsce jest liczona w bardzo prosty sposób. Bierzemy pełną wysokość składek, które gromadziliśmy przez całe życie, one są waloryzowane w ZUS-ie, co jest bardzo korzystne dla ich wysokości. Następnie tę kwotę dzielimy przez tzw. dalsze trwanie życia, czyli te słynne tablice publikowane przez GUS. I tak otrzymujemy kwotę, którą do końca życia ma nam wypłacać ZUS.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: ZUS będzie nam wypłacał pieniądze do śmierci. Nie ma lepszego systemu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • . 2023-05-26 10:05:57

  "ZUS będzie nam wypłacał pieniądze do śmierci" - to chyba logiczne, skoro nam całe życie je zabierał.

 • Inwestor 2023-04-17 19:03:13

  Chora kobieta A co z tymi co umarli przed emeryturą skąd ta Q ma wiedze

 • Yeti 2023-04-17 16:30:38

  Inteligencja osób "znających się na ZUS" jest porażająca. Niektórzy płacą duże składki ZUS, tak duże, że od kwietnia w ciągu całego roku nie płacą już nic. System na to nie pozwala. Zamiast tego system od kwietnia zabiera te same pieniądze, ale w postaci podatku. Zamiast podp...ć ludziom te pieniądze ZUS powinien je pobierać, do czasu gdy suma składek na koncie nie przekroczy jakiegoś maksimum. Wtedy składka powinna wynosić ZERO. Nie każdy przecież może tyrać przez 50 lat na obrotach dwudziestolatka. System sie tym nie przejmuje. Ograbić, udupić, zabrać - tym się zajmuje. Dlaczego prowadząc firmę przez 20 lat, generując dla państwa miliony podatku VAT mam płacić ZUS, po 20 latach prowadzenia swojej Spółki? Dlaczego w ciągu tych 20 lat system nie pozwolił mi wpłacić składek przez cały ten okres, tylko okradał od kwietnia? Dlaczego po 20 latach, gdy utraciłem zdrowie przynosząc państwu milionyVATu i podatków PiT mam tyrać?

 • Adrian 2023-04-17 15:05:23

  Należy z nazwy ZUSu usunąć człon "Ubezpieczeń". Zdefiniowana składka nie ma kompletnie nic wspólnego z ubezpieczeniem. To tak jakby Ubezpieczenia samochodowe likwidowały szkody na podstawie zdefiowanej składki to buka by horendalna katastrofa. Nie może być mowy w ZUS o ubezpieczeniu skoro proporcja pracujacych do emerytów spadła z Bismarckowskiego Ubezpieczenia emerytalnego i proporcji 20 : 1 do proporcji 2: 1 zmierzającego do 1: 1. Po prostu koszty przejscia demograficznego w gospodarce związane z tym iż rosnaca produktywność technologi gwałtownie zmniejsza zapotrzebowanie na dzieci czyli pracowników , te koszty zwiększonych zysków kapitalistów są przerzucane na Bogu ducha winnych emerytów mających nieszczęście zyc w czasach kiedy dzieci przestały się rodzic bo nie ma fabryk na tysiące zatrudnionych.

 • kminek 2023-04-17 14:12:09

  Kiedy propaganda wejdzie zbyt mocno. Jak to nie ma lepszego systemu? Przykłady z najbliższego otoczenia z tego roku. Kolegi ojciec nie zdążył odebrać pierwszej emerytury, miał ponad 45 lat przepracowane. Sąsiada matka przepracowała ponad 40 lat odebrała 3 (słownie trzy) emerytury. W pracy pół roku temu chłop cieszył się że idzie na emeryturę i co jedno wielkie G bo zmarł w tym tygodniu. Także dla kogo nie ma lepszego systemu?

  • Samarytanin 2023-05-18 21:22:44

   Mógł darować sobie tak zwaną szczepionkę przeciw Covid od amerykanów ale niestety wybrał. Teraz do końca tej dekady umrze kilka milionów więcej ludzi z powodu cudotwórczej medycynie z USA.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA