PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zniesienie limitu 30-krotności na ZUS w ogniu krytyki członków Rady Dialogi Społecznego

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 16 wrz 2019 14:44

Siedem organizacji z Rady Dialogu Społecznego (RDS) jest przeciwnych zniesieniu limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Argumentują, że zniesienie limitu wpłynie na gospodarkę, rynek pracy i ubezpieczenia społeczne.

Zniesienie limitu 30-krotności na ZUS w ogniu krytyki członków Rady Dialogi Społecznego
Autorzy stanowiska o zniesieniu limitu 30-krotności na ZUS uważają ją za sprzeczną z zasadą solidarności społecznej. (fot. archiwum)
REKLAMA
  • Organizacje wystosowały stanowisko, które opisuje ich argumenty za niezmienianiem obecnie obowiązującej regulacji.
  • Czytamy w nim, że zniesienie limitu dotknie przede wszystkim umów o pracę, w tym wpłynie na bardzo potrzebująca pracowników sferę informatyki (IT).
  • Pod stanowiskiem podpisały się m.in.: Business Centre Club (BCC), Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), Pracodawcy RP, ale i organizacje związkowe: NSZZ Solidarność (Komisja Krajowa), Forum Związków Zawodowych (FZZ) i Związek Rzemiosła Polskiego.

Jak przekonują podpisani pod oświadczeniem z 16 września, zniesienie 30-krotności składek na ZUS obejmie skutkami ok. 350 tys. pracowników.

Przyczyni się to do pogorszenia konkurencyjności polskiego rynku pracy i pogłębienia jego segmentacji. Wynika to z faktu, iż zniesienie limitu dotknie przede wszystkim umów o pracę. Co więcej, będzie dotyczyło głównie specjalistów, ekspertów, ze szczególnym uwzględnieniem sektora IT, inżynierów, automatyków. Obejmie prace i stanowiska charakteryzujące się wysoką mobilnością i elastycznością.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

IT pierwsze do odstrzału?

Podpisani pod pismem, które dotarło do naszej redakcji, oceniają, że na rynku europejskim braki specjalistów IT mogą osiągać liczbę jednego miliona; w Polsce mówi się o braku nawet 100 tys. specjalistów.

Czytaj też: Zniesienie limitu 30-krotności jak huragan

- W pierwszej kolejności podjęte zostaną analizy możliwości zmiany podstawy współpracy, czyli „ucieczki" od zatrudniania specjalistów na umowę o pracę, co będzie uzasadnione charakterem pracy, rodzajem obowiązków, miejscem wykonywania zadań - czytamy. - W niektórych przypadkach rząd przyczyni się do zainteresowania przez pracowników wyborem systemu ubezpieczeniowego w innych krajach UE, co - przy możliwości równoległego wykonywania pracy na rzecz podmiotów w kilku krajach - nie będzie trudne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zniesienie limitu 30-krotności na ZUS w ogniu krytyki członków Rady Dialogi Społecznego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2019-09-18 20:31:41

    A z drugiej strony - ciekawe dlaczego te organizacje są za niższym opodatkowaniem lepiej zarabiających?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA