PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Znaleźli dobry sposób na dodatkowy zarobek w trudnych czasach

  • jk
  • 2 lis 2022 20:00

Inflacja w Polsce w październiku wyniosła 17,9 proc., czyli najwięcej od ponad 25 lat, a ceny towarów i usług biją kolejne rekordy. Mimo wzrostu wynagrodzeń o 14,5 proc. rok do roku, wielu Polaków szuka dodatkowego źródła dochodu. Dobrym pomysłem na zarobek może być freelancing.

Znaleźli dobry sposób na dodatkowy zarobek w trudnych czasach
Dane z raportu SeniorApp pokazują, że od stycznia do czerwca 2022 liczba osób zainteresowanych dodatkową pracą zwiększyła się o 165 proc. (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Z badania wykonanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że 49 proc. respondentów posiadających oszczędności musiało po nie sięgnąć w ostatnich sześciu miesiącach, w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb.
  • Nic więc dziwnego, że wiele osób myśli o dodatkowym źródle zarobków. Dane z raportu SeniorApp pokazują, że od stycznia do czerwca 2022 liczba osób zainteresowanych dodatkową pracą zwiększyła się o 165 proc. 
  • Sposobem na dodatkowe przychody może być freelancing, a ten z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjny. W Polsce wolni strzelcy to już ponad 300 tysięcy specjalistów, a 20,9 proc. z nich zarabia powyżej 5000 zł netto.

Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno komunikat dotyczący przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Z danych wynika, że we wrześniu 2022 r. wzrosło o 14,5 proc. rok do roku i wynosiło 6687,81 zł (brutto), co przy inflacji na poziomie 17,9 proc. oznacza, że pensje rosną wolniej niż ceny.

Polacy dorabiają do pensji

Z badania „Stosunek Polaków do oszczędzania w czasach drożyzny”, wykonanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, wynika, że 49 proc. respondentów posiadających oszczędności musiało po nie sięgnąć w ostatnich sześciu miesiącach, w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb.

Nic więc dziwnego, że wiele osób myśli o dodatkowym źródle zarobków. Ponad połowa respondentów badania Randstad przyznaje, że inflacja i warunki makroekonomiczne oraz obawy z nią związane wpłynęły na ich decyzje zawodowe. Co piąty ankietowany zdecydował się na dodatkowe zatrudnienie, na przykład pracę dorywczą, żeby zwiększyć zarobki. 13 proc. z kolei w tym samym celu podjęło pracę po godzinach.

Dla 10 proc. pracowników inflacja stała się impulsem do wystąpienia o podwyżkę. Ponad połowa z nich otrzymała mniej, niż prosiła (24 proc.), lub nie dostała jej wcale (29 proc.). Co trzeci respondent otrzymał tyle, o ile wystąpił, a raptem co dwudziesty – więcej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Znaleźli dobry sposób na dodatkowy zarobek w trudnych czasach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA