- Python to język programowania, który od czterech lat budzi coraz większe zainteresowanie. Potwierdzają to dane No Fluff Jobs. Również według rankingu Tiobe jest to najpopularniejszy język programowania na świecie.
- W 2022 roku 12 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę na portalu No Fluff Jobs zawierało w wymaganiach znajomość tego języka, w 2021 roku 13 proc., a w 2022 blisko 13,5 proc.
- Python od trzech lat utrzymuje się w pierwszej trójce najczęściej wymienianych języków na portalu No Fluff Jobs (obok Javy i .NET). Specjaliści zarabiają nawet 24 tys. złotych miesięcznie.
Mimo utrzymującego się kryzysu branża IT cały czas poszukuje nowych pracowników. Według szacunków Komisji Europejskiej w UE brakuje ponad 600 tys. programistów, z czego w samej Polsce 50 tys.
Jak wynika z kolei z raportu Digital Economy and Society Index 2022, już za osiem lat w Unii Europejskiej będzie potrzeba 20 mln specjalistów IT. Dziś jest ich 9 mln. Największe braki dotyczą specjalistów od cyberbezpieczeństwa i analizy danych.
O tym, jak bardzo brakuje specjalistów IT, świadczy chociażby ostatnia sytuacja w Twitterze. Po tym, jak Elon Musk wykupił to medium społecznościowe, rozpoczął masowe zwolnienia. Pracownicy, którzy dostali wypowiedzenie, nie byli długo bez pracy. Portal Politico podał, że inne firmy technologiczne od razu zasygnalizowały chęć zatrudnienia byłych pracowników Twittera.
"Jeśli pracujesz dla Twittera i dziś znajdziesz się bez pracy, proszę skontaktuj się. Jestem pewna, że mamy gdzieś dla ciebie właściwe miejsce" - napisała na Twitterze przedstawicielka Amazona Juna Gonzalez.
Ofert pracy przybywa. Jak wynika z najnowszych danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w listopadzie 2022 polscy pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowano o 18 proc. więcej ogłoszeń w IT niż rok temu.
Zobacz: Dużych zwolnień nie będzie, wyhamują wynagrodzenia. IT kryzys niestraszny
Python najpopularniejszym językiem programowania na świecie
Okazuje się, że język programowania Phyton od trzech lat utrzymuje się w pierwszej trójce najczęściej wymienianych języków w ogłoszeniach publikowanych na portalu No Fluff Jobs. Według specjalistów rosnąca popularność może wynikać z faktu, że od czasu pandemii takie obszary jak AI, machine learning, data science, czy big data przeżywają swój rozkwit. Natomiast Python pozwala na programowanie aplikacji, gier, testowanie oprogramowania, backend stron internetowych, rozwijanie data science, machine learning, aplikacji mobilnych i AI – czyli wszystkiego tego, co jest potrzebne w wymienionych wyżej specjalizacjach.
- Nie bez powodu Python cieszy się rosnącą popularnością, a co za tym idzie: zarobkami. Widzimy to zarówno w raportach i zestawieniach zewnętrznych, jak i badając dane wewnętrzne No Fluff Jobs. Co roku ofert wymagających znajomości Pythona przybywa, rosną także proponowane wynagrodzenia. W 2022 roku mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń wyniosła 16,8 - 24 tys. złotych netto (+VAT) dla B2B oraz 13 - 19 tys. złotych brutto na umowie o pracę - komentuje Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.
Czytaj też: Płacą nawet 19 tys. miesięcznie i nie trzeba umieć programować. Banki szukają ludzi do IT
- Siła Pythona leży w szerokim zastosowaniu tego języka: korzystają z niego nie tylko programiści i programistki standardowych aplikacji biznesowych, ale także osoby zajmujące się AI, data science czy machine learning, czyli specjalizacjami, na które zapotrzebowanie rośnie rok do roku - dodaje.
Zarobki poszły w górę
Wraz z popularnością Pythona, rosną również zarobki specjalistów posługujących się tym językiem. Jak wynika z danych wewnętrznych No Fluff Jobs w 2020 roku widełki płacowe dla ofert wymagających znajomości Pythona przy umowie B2B wynosiły od 13 do 18 tys. złotych netto (+VAT), w 2021 roku od 15 do 20 tys. złotych netto (+VAT), (wzrost 12 proc.), a w 2022 roku już od 16,8 do 24 tys. złotych netto (+VAT), (wzrost 19 proc.).
W przypadku umowy o pracę specjaliści Pythona w 2020 roku mogli zarobić od 10 do 15 tys. złotych brutto, w 2021 roku od 12 do 17 tys. złotych brutto (wzrost 13 proc.), a w 2022 roku od 13 do 19 tys. złotych brutto (wzrost 12 proc.).
Najpopularniejsze stanowiska
Najpopularniejsze stanowiska, które pojawiają się w ogłoszeniach o pracę, a które wymagają znajomości Pythona to w 2022 roku kolejno (od najwyższego miejsca): Python developer, data engineer, DevOps engineer, data scientist oraz QA engineer.
W 2021 roku na pierwszym miejscu również był Python developer. Natomiast kolejne miejsca w zeszłym roku wyglądały nieco inaczej: DevOps engineer, data engineer, data scientist oraz test automation engineer.
Scala cieszy się coraz większą popularnością
Również technologia Scala cieszy się coraz większą popularnością. Jak wynika z kalkulatora wynagrodzeń firmy No Fluff Jobs juniorzy, którzy specjalizują się w Scali, mogą zarobić od 4 do 8 tys. złotych brutto miesięcznie przy umowie o pracę. Natomiast w przypadku kontraktu ich pensja może wynosić od 7 do 11,5 tys. złotych brutto miesięcznie. Dane pochodzą z ostatnich 12 miesięcy.
Seniorzy posługujący się technologią Scali mogą zarobić od 24 do 31,5 tys. złotych netto (+VAT) miesięcznie przy kontrakcie, a przy umowie o pracę od 18 do 15 tys. złotych brutto miesięcznie.
Osoby na stanowiskach typu mid natomiast mogą liczyć na wynagrodzenie od 20 do 30 tys. złotych netto (+VAT) miesięcznie przy kontrakcie, a w przypadku UoP od 15 do 22 tys. złotych brutto miesięcznie.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (10)