W piątek (19 lipca) Sejm uchwalił rządową nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowela przygotowana przez MRPiPS zakłada wyłączenie tzw. dodatku stażowego z podstawy wymiaru wynagrodzenia minimalnego za pracę.
- Autor: PAP/KDS
- •19 lip 2019 13:09

- Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 420 posłów, trzech było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu.
- Celem nowelizacji jest zapewnienie bardziej przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Chodzi o bardziej sprawiedliwy sposób wynagradzania pracowników otrzymujących najniższe wynagrodzenie.
Według uchwalonej przez Sejm noweli dodatek za staż pracy zostaje wyłączony z katalogu składników wynagrodzenia, które są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika, porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Obecnie do minimalnego wynagrodzenia za pracę wliczane są różne składniki wynagrodzenia, w tym dodatek stażowy, wraz z wynagrodzeniem zasadniczym. Rok 2019 będzie więc ostatnim, kiedy dodatek stażowy będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Dodatek stażowy nie jest powszechny. Obecnie pracownik z dłuższym stażem pracy, otrzymujący wynagrodzenie na poziomie minimalnym, może mieć niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona (bez stażu pracy lub z krótkim stażem pracy). Dotyczy to sytuacji, gdy wynagrodzenie zasadnicze osób nieuprawnionych do dodatku za staż pracy, czyli pracujących stosunkowo krótko, kształtuje się na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, i jest corocznie podwyższane.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę, dzięki której dodatek za staż pracy zostanie wyłączony z płacy minimalnej! Duża praca merytoryczna jaką wykonało w tym zakresie całe @MRPiPS_GOV_PL została zakończona sukcesem! Dziękuję 👍🏻🇵🇱
— Stanisław Szwed (@Stanislaw_Szwed) July 19, 2019

KOMENTARZE (1)