PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany w rolniczych emeryturach. Jest podpis prezydenta

  • Autor: PAP/JP
  • 26 maj 2022 11:21

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Według nowych przepisów rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości.

Zmiany w rolniczych emeryturach. Jest podpis prezydenta
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Radek Pietruszka)
REKLAMA

Znowelizowana 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zawiera szereg korzystnych dla ubezpieczonych zmiany, o które od dłuższego czasu zabiegali rolnicy oraz różne organizacje rolnicze.

Najważniejszą zmianą do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest wprowadzenie ułatwienia dotyczącego nabywania uprawnienia do emerytury rolniczej. Obecnie rolnik, który osiągnął wiek emerytalny, w celu uzyskania emerytury (tzn. części uzupełniającej emerytury) musi zrezygnować z prowadzenia działalności rolniczej. Po wejściu w życie ustawy będzie on mógł otrzymywać emeryturę w pełnej wysokości.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kolejną istotną zmianą wprowadzoną do ustawy jest poszerzenie katalogu wyjątków, w których rolnik lub domownik będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników pomimo objęcia ubezpieczeniem społecznym w systemie powszechnym (w ZUS).

W celu uniknięcia niekorzystnych przerw w ubezpieczeniu społecznym rolników ustawodawca wprowadził nowy przepis na podstawie którego rolnik lub domownik będzie podlegał nadal ubezpieczeniu rolniczemu pomimo objęcia ubezpieczeniem społecznym powszechnym. Będzie to możliwe np. w okresie pobierania stypendium czy pełnienia czynnej służby wojskowej jako żołnierz niezawodowy lub też odbywania służby zastępczej.

W wyniku nowelizacji ustawy wprowadzono także możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych albo okresów zastępczych form tej służby przypadających przed 1 stycznia 1999 r.

Ustawa ponadto zakłada, że rolnicy-emeryci będą mieli możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych - możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmiany dotyczących zasad rehabilitacji w KRUS, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w rolniczych emeryturach. Jest podpis prezydenta

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA