PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zmiany w podatku dochodowym i składce zdrowotnej. Projekt w Sejmie

Sejm skierował w środę do komisji finansów projekt ustawy dot. terminów poboru zaliczki na PIT i funduszy tworzonych przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

  • Autor: PAP/JP
  • 26 sty 2022 14:48
Zmiany w podatku dochodowym i składce zdrowotnej. Projekt w Sejmie
W projekcie zawarto mechanizm przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
  • W projekcie zawarto mechanizm przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek wprowadzony rozporządzeniem ministra finansów z 7 stycznia 2022 r.
  • Projekt zabezpiecza też środki dla zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych i zakładowych funduszy aktywności w związku z podniesieniem od 1 stycznia br. kwoty wolnej od podatku.

Odpowiadając na zarzuty posłów, że Polski Ład jest "bublem społecznym" wiceminister finansów Jan Sarnowski zaznaczył, że w styczniu br. 16 mln osób dostanie albo wyższą pensję albo wyższe emerytury. "Według najnowszych danych ZUS tylko w styczniu 8 mln 150 tys. emerytów i rencistów dostało w wyniku Polskiego Ładu wyższe świadczenia. "To jest ponad 95 proc. wszystkich świadczeniobiorców. To są realne pieniądze, które nie pojawiłyby się w portfelach, gdyby nie podatkowe zmiany Polskiego Ładu" - stwierdził Sarnowski.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed dodał, że grupa ok. 421 tys. emerytów miała minimalną stratę w styczniu, która zostanie wyrównana w lutym. "ZUS jest przygotowany do wypłaty straty. Ta kwestia już jest wyjaśniona" - zapewnił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ponadto Szwed poinformował, że rozwiązanie dotyczące firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami będzie skierowane do ok. 1260 podmiotów, w tym 780 zakładów pracy chronionej, które zatrudniają ponad 93 tys. osób niepełnosprawnych, 126 zakładów aktywności zawodowej zatrudniających prawie 6 tys. niepełnosprawnych. "Łącznie z tych rozwiązań skorzysta ok. 112 tys. osób niepełnosprawnych" - przekazał.

Sarnowski wyjaśnił, że preferencja dla rodziców samotnie wychowujących dzieci nie została zlikwidowana, tylko zastąpiona nową ulgą odliczaną od podatku w wysokości 1500 zł. "Ta wysokość ulgi to jest więcej niż średnia korzyść osiągana przez samotnych rodziców ze wspólnego rozliczenia z wychowywanym dzieckiem, ponieważ w zeszłym roku taka korzyść wynosiła średnio 1154 zł" - podkreślił wiceszef MF.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w podatku dochodowym i składce zdrowotnej. Projekt w Sejmie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA