PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zmiany w emeryturach pomostowych. Minister mówi o "uporządkowaniu"

Minister rodziny i polityki społecznej oceniła, że nowela ustawy o emeryturach pomostowych "wprowadza uporządkowanie". Osoba starająca się o emeryturę pomostową nie będzie musiała rozwiązywać stosunku pracy i wystąpić o naliczenie emerytury pomostowej.

  • Autor: PAP/JP
  • 15 lut 2022 10:54
Zmiany w emeryturach pomostowych. Minister mówi o "uporządkowaniu"
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Leszek Szymański)
REKLAMA

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu wprowadzone zostaną zmiany w emeryturach pomostowych. Minister rodziny i polityki społecznej pytana o tę kwestię w Programie I Polskiego Radia stwierdziła, że nowa ustawa "wprowadza uporządkowanie".

Wprowadzane zmiany mają, według niej, uelastyczniać" procedury tak, że osoba starająca się o emeryturę pomostową nie będzie musiała rozwiązywać stosunku pracy, by wystąpić o naliczenie emerytury pomostowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jeżeli okaże się, że się ona należy, wtedy można rozwiązać stosunek pracy i wtedy będzie wypłacana ta emerytura pomostowa. Do momentu nierozwiązania stosunku pracy nie będzie ona po prostu wypłacana" - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że taka zmiana powoduje stabilizację.

Minister poinformowała, że wprowadzone zostaną również zmiany techniczne dotyczące Funduszu Prewencyjnego przeznaczonego na doszkalanie pracowników. Jak wyjaśniła Maląg, chodzi o to, by "kryteria były tam równe dla wszystkich pracodawców bez względu na wielkość firmy, która wnioskuje o te środki".

Maląg tłumaczyła, że "osoby, które mogły nabyć prawo do emerytury pomostowej w obecnym stanie prawnym, pomimo różnych regulacji, które wprowadzał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, żeby otrzymać świadczenie musiały rozwiązać stosunek pracy".

Powodowało to sytuacje, w których gdy w wyniku obliczenia emerytury pomostowej jakiś warunek nie był spełniony i świadczenie nie mogło zostać wypłacone, taka osoba miała także rozwiązaną umowę o pracę i była pozbawiona źródła dochodu.

"Wiele było przypadków w kraju, gdzie osoby znalazły się bez źródła dochodu, nawiązywały kolejny stosunek pracy, aby jeszcze te lata pracy uzupełnić" - mówiła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w emeryturach pomostowych. Minister mówi o "uporządkowaniu"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA