×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Złe wiadomości dla dorabiających. Zmiany od września

  • KDS
  • 29 sie 2022 11:08

Od września limity dorabiania dla pracujących rencistów oraz wcześniejszych emerytów będą niższe. Wynika to ze spadku przeciętnego wynagrodzenia krajowego.

Złe wiadomości dla dorabiających. Zmiany od września
Nowe limity dorabiania będą obowiązywać od 1 września do 30 listopada (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Nowe graniczne kwoty przychodu, które wpływają na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia będą obowiązywać od 1 września do 30 listopada. Zmienią się znowu z początkiem grudnia. Informacje te są ważne dla osób, które są na wcześniejszej emeryturze oraz rencie i nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni.

Ile można dorobić do emerytury i renty

- Do 4309,40 zł brutto miesięcznie, mogą bez obaw dorabiać wcześniejsi emeryci i renciści, ta kwota jest równa 70 proc. przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu. Zatem zgodnie z przepisami osiąganie przychodu do takiej wysokości przez świadczeniobiorcę nie wpłynie na zmniejszenie jego emerytury czy renty – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Czytaj więcej: Rekruterzy zirytowani. Nowe żądanie kandydatów do pracy rozgrzało emocje

Uzyskanie przychodów od 4309,41 zł do 8 003,20 zł brutto miesięcznie spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia. Świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, ale nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia:

• 691,94 zł - dla emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

• 518,99 zł – dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy

• 588,19 zł - dla renty rodzinnej dla jednej osoby

Świadczenie zostanie zawieszona od kwoty przychodu przekraczającej 8 003,20 zł (130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia).

Kto może dorabiać do emerytury i renty bez ograniczeń?

Wysokością osiąganych przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny. Oni mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego. Jeśli ich przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury (od marca 1338,44 zł brutto), to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum. Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Złe wiadomości dla dorabiających. Zmiany od września
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Co ma wisieć nie utonie! 2022-08-29 16:59:04

    Renta i emerytura należą się uprawnionemu bez względu na jakiekolwiek okoliczności!!! Każdy Człowiek ma prawo do zarabiania bez ograniczeń, a wysokość jego zarobków nie może wpływać na wysokość świadczeń uprzednio nabytych!!! Państwo, które robi inaczej jest bolszewicką, opresyjną tyranią, która bezczelnie okrada Obywateli!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA