PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zbliża się ważna data. Związkowcy nawołują do strajków

 • KDS
 • 10 wrz 2022 0:01

Dążenie do sprawiedliwości płacowej, nawet poprzez strajk, będzie tematem przewodnim nadchodzącego Światowego Dnia Godnej Pracy.

Zbliża się ważna data. Związkowcy nawołują do strajków
ITUC podaje, że już ponad połowa gospodarstw domowych ma trudności z przetrwaniem (fot. Unsplash/Rick Hyne)
REKLAMA
 • Od 2008 roku Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) organizuje Światowy Dzień Godnej Pracy (World Day of Decent Work).
 • Przypada on 7 października, jednak już teraz ITUC zdradziła, jaki cel będzie przyświecał tegorocznym obchodom.
 • Światowy Dzień Godnej Pracy w 2022 roku odbędzie się pod hasłem sprawiedliwości płacowej. By ją osiągnąć, ITUC zachęca do rozpoczęcia strajków.

Światowy Dzień Godnej Pracy obchodzimy z inicjatywy Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych dopiero 7 października, jednak już teraz ITUC zdradziła, co będzie głównym tematem tegorocznych dyskusji. Będą to nierówności płacowe, które w ostatnich latach nabrały na sile.

Organizacja alarmuje, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19 i atakiem Rosji na Ukrainę spowodował gwałtowne wzrosty inflacji, napędzone dodatkowo działaniami nastawionych wyłącznie na zysk korporacji, które kontrolują energię, transport, żywność i inne ważne towary. To wszystko bardzo mocno pogorszyło sytuację pracowników na rynku pracy. Szczególnie tych najsłabiej wynagradzanych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

ITUC apeluje o sprawiedliwość płacową

Organizacja podkreśla też, że już ponad połowa gospodarstw domowych ma trudności z przetrwaniem, a 10 proc. nie jest w stanie pokryć kosztów niezbędnych rzeczy. Jednocześnie przybywa ludzi majętnych.

- Od początku pandemii pojawiło się 573 nowych miliarderów. Obecnie kontrolują oni 13,9 proc. światowego PKB, a jednocześnie każdego dnia ponad 700 000 ludzi popada w ubóstwo - podaje organizacja zrzeszająca związki zawodowe z całego świata.

Czytaj więcej: Rekruterzy zirytowani. Nowe żądanie kandydatów do pracy rozgrzało emocje

Rosnące rozwarstwienie społeczne widać również w Polsce. Z badania GUS wynika, że nierówności dochodowe w Polsce (mierzone za pomocą współczynnika Giniego, czyli miary nierówności rozkładu dochodu) rosną piąty rok z rzędu, czyli od 2017 roku. Wtedy były najniższe. Wcześniej od 2010 roku notowały one ciągły spadek.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zbliża się ważna data. Związkowcy nawołują do strajków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Błyskawicznie zaskarżamy Postanowienia zbrodniarzy nie Wyroki Sądów.Rej.W formie Skarg do ETPC 2022-09-11 09:54:00

  PSL-PiS Morawiecki,Kaczyński są największymi gnidami,bandytami,Polska zajęła w ubiegłym roku drugie miejsce(pół miliona zgonów)po Rumuni względem przestępstw wodno prawnych,zbrodni przeciwko własnemu Narodowi.Ten oszołom ze Zbigniewem Ziobro wkręca pozostałych Ministrów w związku z nielegalnymi inwigilacjami społeczeństwa wykorzystał Straż Graniczną do działań operacyjnych,manipulacji ludźmi,fałszowania badań przeciwciał anty HBs które dzięki lojalności Ministra Zdrowia zniknęły w systemach.Mieszkańcy nie są winni za dalsze usiłowanie zabójstw, ponieważ oddane na ich własność bomby ekologiczne nie były wybudowane z ich inicjatywy(przydomowe ekologiczne tylko z nazwy oczyszczalnie ścieków z pozyskanych funduszy unijnych).Ludziska,nie pokrywajcie skutków katastrof ekologicznych z własnej kieszeni,nie podejmowanie czynności przez lokalne Prokuratury daje możliwość złożenia skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka(formularz w języku PL był dostępny do pobrania na stronie)do pól roku od Postanowienia Sądu na utrzymanie zaskarżonych umorzeń śledztw,25tys Euro po przyjęciu skargi otrzymacie.Rozp.Ministra Zdrowia z dnia 24.09.2013r w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej Dz.U.2013poz.1248 z późniejszymi zmianami 21.03.2019r.Dz.U.2019poz.736;Lekarz POZ odmówi badania przeciwciał anty HBs,w majestacie prawa pozabijali Naszych rodaków,najbliższych,celem wyłudzania w sposób niedozwolony funduszy pod Krajowym Planem Odbudowy,nie doczekacie się słowa przepraszam od Prezydenta Andrzeja Dudy,każą wam zaciskać pasa przy już chorych potrzebujących pomocy głowach.Mapy w zasobach miejskiej dokumentacji geodezyjno kartograficznej zostały całkowicie sfałszowane i ewidencja gruntów,usunięto klasyfikacji gruntów,jesteście kalekami(gorszym sortem)niewolnikami bez żadnych praw?Kupicie ziemie rolną,odbudujecie dobrostan zwierząt,otrzymacie max funduszy UE5lat

 • Jacynna 2022-09-10 11:36:21

  Taki obajtek ma 40 palący i zamków jeden np remontuje fundacja która dostaje kasę od Orlenu, czy to ta sprawiedlusowsc społeczna o której pis przed wygrana tyle krzyczał

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA