Zawody artystyczne: Twórcy będą mieć prawo do odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

• Osoby wykonujące zawody artystyczne mają mieć prawo do pełnego odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.
• Rząd chce przywrócić nielimitowany 50-procentowy koszt uzyskania przychodów dla twórców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zawody artystyczne: Twórcy będą mieć prawo do odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 wrz 2016 8:44


Osoby wykonujące zawody artystyczne mają mieć prawo do pełnego, nielimitowanego odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Celem projektu jest przywrócenie preferencji fiskalnych twórcom i artystom - informuje "Puls Biznesu".

Zmiana zniesie wprowadzony na początku 2013 roku maksymalny próg odliczeń kosztów uzyskania przychodów, to znaczy 42,7 tys. zł. Na przykład, jeśli twórca zarobi 100 tys. zł, to po odliczeniu zryczałtowanych 50-proc. kosztów zapłaci podatek dochodowy tylko od tej drugiej połowy, czyli od 50 tys. zł. Jeżeli zarobi 5 tys. zł, podatek zapłaci od 2,5 tys. zł - podaje "Puls Biznesu".

Czytaj też: Przedstawiciele tych zawodów palą, piją i mają myśli samobójcze

Ministerstwo tłumaczy, że sukcesy twórcze i artystyczne często nie przekładają się na sukcesy finansowe. Praca twórcza natomiast wymaga większych nakładów osobistych, uzdolnień oraz dłuższego i specjalistycznego przygotowania niż inne typowe i odtwórcze zajęcia.

Resort kultury szacuje, że z planowanych zmian każdego roku może skorzystać ponad 100 tysięcy twórców i artystów. Oblicza, że rocznie budżet państwa będzie to kosztowało około 200 milionów złotych. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyxxy 2016-09-08 13:59:57

Nie wiem, czy Ministerstwo wie, ale dziś twórcami są także dziennikarze albo programiści, graficy i to już nie są małe pieniądze.